Miami nařídilo kvůli hurikánu Irma evakuaci, živel má udeřit o víkendu

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Miami, které je největším městem na jihovýchodě Floridy, a také přilehlý okres Miami-Dade nařídily kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuaci. Opustit své domovy musejí obyvatelé pobřežních oblastí a také ostrovů, jako jsou například Miami Beach nebo Key Biscayne. Miami, které úder živlu očekává v noci na neděli, zřídilo několik ubytovacích středisek. Evakuace začne i na floridských ostrovech Florida Keys.

Úřady ve čtvrtek nařídily evakuaci, hurikán by měl do Miami dorazit o víkendu

Úřady ve čtvrtek nařídily evakuaci, hurikán by měl do Miami dorazit o víkendu,zdroj: Profimedia.cz

Povinný odchod z domovů v oblasti Miami se týká i lidí, kteří žijí v mobilních domech či karavanech. Nařízení začíná platit od 07:00 místního času (13:00 SELČ). Úřady rovněž vyzvaly obyvatele zón, na které se evakuace nevztahuje, aby zabezpečili své nemovitosti a aby se připravili na řádění živlu.

"Pokud nebudete dbát na varování a pokud se nepodrobíte nařízené evakuaci, ocitnete se v problémech a já vám nemohu slíbit, že se k vám (s pomocí) dostaneme," upozornil obyvatele Carlos Gimenez, který stojí v čele okresu Miami-Dade.

Miami bezplatně uvolnilo k parkování všechny městské garáže s výjimkou radniční. Jedno ze čtyř městských nouzových ubytovacích středisek přijímá i zvířata.

Na Florida Keys nařídily úřady turistům, aby souostroví opustili. Toto opatření následně vyvolalo na silnici, která ostrovy spojuje s pevninou dopravní zácpy. Ze souostroví dosud podle úředních odhadů odešlo nejméně 25 tisíc lidí.

Na obyvatele se Floridy se s varováním obrátil i guvernér Rick Scott. Ten vyzval, aby lidé, kteří žijí v předpokládané trase hurikánu a které úřady k odchodu vyzvaly, aby ihned nařízení splnili. Řekl také, že během dneška sice nečeká nedostatek pohonných hmot u čerpacích stanic, přesto by si motoristé měli natankovat jen tolik, kolik nezbytně potřebují.

profimedia-0348555175

Obyvatelé Miami vzali během příprav na hurikán obchody útokem,zdroj:Profimedia.cz

Stav nouze vyhlašují i další státy 

Po Floridě vyhlásily kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma stav nouze i americké státy Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína. 

Irma se nyní nachází nad mořem severně od východního cípu ostrova Hispaniola, o který se dělí Dominikánská republika s Haiti. Živel, který doprovází vítr o rychlosti až 285 kilometrů v hodině, míří na severozápad rychlostí 28 kilometrů v hodině. 

Podle amerického Národního střediska pro hurikány do vstupu nad floridskou pevninu Irma zeslábne z páté a nejsilnější kategorie na čtvrtý stupeň. Ve čtvrté kategorii dosahuje vítr v nárazech až 250 kilometrů v hodině.

Meteorologové předpokládají, že Irma v následujících dnech vstoupí na Floridu na jihu v oblasti souostroví Florida Keys a poté bude podél pobřeží postupovat na sever. V dlouhodobém výhledu by pak v pondělí mohla zasáhnout pobřeží Georgie a v úterý pak i přímořské oblasti Jižní Karolíny a následně i Severní Karolínu.

Guvernér státu Georgia Nathan Deal vyhlásil stav nouze podél atlantického pobřeží. AP poznamenala, že tento region byl naposledy zasažen hurikánem kategorie tři a vyšším před více než sto lety. V oblasti, kde v Jižní Karolíně platí stav nouze, řádil silný hurikán zmíněné kategorie před 28 lety. Vítr hurikánu třetí kategorie dosahuje v nárazech až 209 kilometrů v hodině.

Tagy: hurikán evakuace zahraničí Miami Spojené státy americké přírodní úkazy a katastrofy

Zdroje: ČTK