Menšinám stále chybí vládní zmocněnec, Klaus to probere s Nečasem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zatímco agendu menšin a lidských práv v Česku počátkem letošního roku ještě řídil ministr, na konci roku není už čtvrtý měsíc obsazen ani post vládního zmocněnce pro lilidská práva, Klaus, zmocněnecdská práva, tedy nástupce Michaela Kocába - a to přes slib premiéra Petra Nečase, že se tak stane v září.

Petr Nečas (ODS) za to sklízí kritiku nevládních organizací. Romové si na jeho údajnou liknavost stěžovali u prezidenta Václava Klause, který jim slíbil, že téma bude s Nečasem řešit při tradičním novoročním obědě 3. ledna. 

Bude to Kateřina Jacques? Spekuluje tisk

Podle spekulací tisku by se mohla funkce vládní zmocněnkyně ujmout bývalá poslankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques, která na Úřadu vlády pracovala před zvolením do sněmovny v roce 2006 - byla tehdy mimo jiné vedoucí sekretariátu zmocněnce vlády pro lidská práva. 

Nelibost ochránců lidských práv letos o prázdninách vyvolal Nečas, když si za svého poradce v otázce lidských práv vybral konzervativce Romana Jocha. Aktivisté tehdy předpovídali, že téma menšin nebude v novém kabinetu patřit mezi priority či bude přímo "utlačováno". 

Zachováním agendy vysvětloval svoji snahu udržet se v křesle bývalý ministr pro menšiny a od jara už pouze vládní zmocněnec Michael Kocáb (za SZ). S Nečasem se několik týdnů na konci léta přetahoval o svoje odvolání. Tvrdil tehdy, že chce zůstat, dokud nebude mít komu svou kancelář předat. Premiér při Kocábově odvolání sliboval, že nového zmocněnce vybere do několika týdnů, což se nestalo. 

Nečas dělá mrtvého brouka

V polovině prosince představitelé romských sdružení a organizací požádali prezidenta Klause, aby jim pomohl pohnout vládu k řešení romské problematiky. Nečas prý od svého nástupu do funkce na žádost o schůzku nereagoval a na vládní úrovni jim chybí partner. 

"Pan prezident situaci chápe. Chápe, že je těžká, a romské téma chce diskutovat s premiérem Nečasem na pravidelném obědě v lednu," řekl tehdy předseda sdružení Dženo Ivan Veselý. Klaus podle něj hodlá o postavení Romů diskutovat také s hejtmany. 

Veselý: Nevíme, jaké má premiér plány

Podle Veselého romské organizace nemají informace o tom, jak chce premiér uspořádat vládní útvar, který má menšiny a lidská práva na starosti.

"Nevíme, jak chce to těleso nastavit, tak se nemůžeme bavit o nějaké figuře," řekl. Zástupci romských organizací se podle Veselého s prezidentem shodli na tom, že vládní programy pro pomoc Romům jsou dobře napsány, chybí ale vůle je uvést do praxe. 

Podle statistik žije v Česku zhruba 180.000 Romů, to je asi 1,6 procenta populace. Číslo ale bude zřejmě ještě o něco vyšší. Vedle romských záležitostí vládní rada spravuje například ještě agendu lidských práv, rovných příležitostí žen a mužů a sociálního začleňování.

Tagy: zmocněnec

Zdroje: ČTK