Lékař prodával léky výrobcům drog, za mřížemi stráví osm let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Lékař a provozovatel pražské lékárny Andrej Monakov si za prodej velkého množství léků s obsahem pseudoefedrinu výrobcům drog odpyká osm let ve vězení. Jeho dovolání proti již pravomocnému rozsudku odmítl Nejvyšší soud.

Dovolání bylo zjevně neopodstatněné, řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Z léku Nurofen lze vyrobit pervitin. Lékař dostal také peněžitý trest tři miliony korun. 

Pražské soudy uznaly Monakova vinným z toho, že čtyřem lidem pomohl k "nedovolené výrobě a držení omamných a psychotropních látek a jedů". Ve své lékárně v pražské Tusarově ulici prodával enormní množství Nurofenu stop grip, a muselo mu být proto jasné, že ho kupující používají k výrobě drog. Od roku 2006 do poloviny roku 2008 Monakov podle verdiktu prodal celkem zhruba šest milionů tablet léku. 

Monakov: Nevěděl jsem, že se dají z Nurofenu vyrábět drogy

Lékař od počátku obvinění odmítal. Tvrdil, že byl pouze provozním manažerem lékárny a staral se o její chod a údržbu. Uvedl, že manipulaci s léky nechával na zaměstnancích, nebyl prý oprávněn s léky nakládat. S běžnými zákazníky podle svých slov nejednal, do práce lékárníků nezasahoval a staral se spíš o každodenní chod lékárny. Řekl také, že o tom, že lze z Nurofenu vyrábět drogy, nevěděl. 

Předsedkyně odvolacího senátu Městského soudu v Praze Jarmila Löffelmannová v květnu uvedla, že šlo o "naprosto bezprecedentní jednání muže s vysokoškolským lékařským vzděláním" a "zpronevěření se tomu, k čemu má lékárna sloužit". 

Chyba zákonodárce a ministerstva?

Případ se prý dotknul širšího společenského problému - volného prodeje léků s pseudoefedrinem. "Byl tu tedy perzekvován jeden jediný člověk, který to schytá v podstatě za všechny. (...) To byla chyba zákonodárce, chyba ministerstva a není možné, aby za to byl viněn doktor Monakov," řekl před časem advokát Monakova Jaroslav Ortman. 

O tom, jakým způsobem poskytovat léky s pseudoefedrinem, se vede dlouhá diskuse právě kvůli jejich zneužívání k výrobě drog. Někteří odborníci navrhují, aby byly léky s pseudoefedrinem k dostání pouze na recept.

Tagy: léky dovolání prodej lékař NS

Zdroje: ČTK