Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Memorial ustál útok ruských úřadů. Soud organizaci nezakázal

Memorial ustál útok ruských úřadů. Soud organizaci nezakázal
Memorial čelí mimo jiné obvinění, že pracuje jako zahraniční agent. Na snímku předseda vedení lidskoprávní organizace Oleg Orlov | zdroj: Profimedia

Ruský vrchní soud zamítl žalobu ministerstva spravedlnosti na Memorial. Lidskoprávní organizaci se podařilo ubránit díky tomu, že změnila své stanovy. 

Ministerstvo soudní cestou usilovalo o likvidaci Memorialu. Žalobu resort podal loni na podzim, první slyšení se mělo konat už v listopadu, ale vedení lidskoprávního sdružení požádalo o odklad, aby změnilo stanovy v souladu s požadavky ministerstva.

Organizace následně změnila strukturu tak, aby se krajské pobočky bezprostředně podřizovaly moskevskému vedení. "To jsou stejní lidé, kteří budou dělat stejnou práci. Jenže pro ministerstvo spravedlnosti je to mnohem pohodlnější, (řídící) vertikála se dá snáz zlikvidovat. Stačí useknout hlavu a celá struktura se rozpadne," prohlásil předseda vedení Memorialu Oleg Orlov.

Memorial dosud fungoval jako síť a podle výkonné ředitelky organizace Jeleny Žemkovové má horizontální struktura právo na existenci. "Ministerstvo spravedlnosti chce, aby u nás bylo vše jako u úředníků – ředitelé v Moskvě, pobočky v regionech. Ale občanská společnost takto existovat nemůže," vysvětlila Žemkovová.

Regionální pobočky se podle ní budou chovat k moskevskému vedení Memorialu jako ke svým rovnoprávným kolegům tak, jako tomu bylo dosud. "Nejsme vedení, jsme koordinátoři, pomocníci," dodala Žemkovová.

Kromě změny struktury řízení Memorial vyškrtl ze svého oficiálního názvu slovo „dobročinná“. Vedení lidskoprávního sdružení sice upozorňuje na to, že ruské zákony umožňují provozovat charitu prakticky jakékoli organizaci, raději se však podřídilo připomínce ministerstva.

Memorial si také nově založil běžný účet, který dosud neměl, protože veškerou práci v organizaci zastávali dobrovolníci. S každým dobrovolníkem teď Memorial musí uzavřít smlouvu, tedy zaznamenat jeho osobní údaje, což může spoustu lidí odradit. Bez dobrovolníků přitom organizace nemůže existovat.

"Dobrovolníci například sbírají údaje o obětech stalinských represí a zaznamenávají je do databanky. V tuto chvíli jsou tam téměř tři miliony lidí, to je 25 let práce. Jenže je to jen něco přes čtvrtinu všech, kteří ze zákona na seznam patří," vysvětlila Žemkovová.

Memorial sice tentokrát útok ministerstva spravedlnosti ustál, jeho vedení ale nepředpokládá, že tím celá věc skončí. Připomínky k činnosti organizace mají totiž ruské úřady dlouhodobě a nikdo z jejích pracovníků neočekává, že se na tom do budoucna něco změní. 

Zdroje:
BBC, Deutsche Welle