Ministr průmyslu podporuje částečné prolomení limitů na dole ČSA

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 1. 2015 11:01) - Aktuality autor: roj

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) podporuje rozšíření limitů na dole Bílina a částečné rozšíření i na dole Československé armády.  Tato varianta sice počítá se zbouráním asi 170 domů v Horním Jiřetíně, ale podle ministra by znamenala zachování současné úrovně zaměstnanosti v obou oblastech a soběstačnosti státu v energetice.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA," uvedl Mládek.

Pro starostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ) není ministrovo prohlášení ničím překvapivé. "V podobném duchu už mluvil minulý týden, takže to pro nás není nic nového," řekl. V pátek se společně se starostkou sousedního Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou. "Budeme se ho snažit podpořit v přesvědčení, že bourání domů je holý nesmysl," uvedl Buřt. 

Mládek vládě předloží čtyři varianty toho, jak s limity nakládat. Ve hře je také úplné zachování, úplné prolomení limitů a jejich prolomení jen na dole Bílina, kvůli kterému by se nemusely bourat žádné domy. Naopak při kompletním prolomení limitů by se musel zbourat celý Horní Jiřetín a místní číst Černice.

Přestože sám podporuje variantu zahrnující částečné prolomení limitů v dole ČSA, koaliční partneři tou představou podle něj nejsou nadšeni. ANO i KDU-ČSL prý podporují variantu zahrnující pouze důl Bílina, nicméně oficiální stanovisko mu do této chvíle neřekly.

Tagy: Česko ministerstvo průmyslu a obchodu prolomení limitů těžby těžba uhlí

Zdroje: ČTK