Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Zeman umí hájit české zájmy, ale dělá to nedůstojnou formou, ukázal průzkum

Zeman umí hájit české zájmy, ale dělá to nedůstojnou formou, ukázal průzkum
Prezident Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Kritika výroků a postojů prezidenta Miloše Zemana nemá příliš vliv na jeho oblíbenost. Podle průzkumu agentury SANEP se stále těší silné podpoře svých příznivcům, za dobrého prezidenta ho považuje 46,2 procenta lidí. I jim však vadí jeho mediální vystupování.

Zemana lidé chválí především za to, že zodpovědně hájí české zájmy v zahraničí, za což dostal průměrnou známku 2,8. S jeho zahraniční politikou, která s tím souvisí, však už tak spokojeni nejsou. Dostal trojku a navíc se hlavně kvůli kritizovaným výrokům 53,8 procenta dotázaných domnívá, že zájmy Česka hájí nedůstojně.

Přestože nejhůře dopadlo Zemanovo hodnocení v oblasti mediálního vystupování (známka 3,5), lidé mu neupřou to, že má charisma. To ohodnotili známkou 2,9.

Dotaz na dobré a špatné vlastnosti prezidenta potvrdil to, jak Zeman rozděluje společnost. Lidé měli svými slovy uvést, co jim vadí a čeho si naopak cení. Takže zatímco jedné straně vadí jeho bonmoty, druhá si pochvaluje jeho vtipnost. "Co je nepřijatelné pro jeho odpůrce, je naopak vítané a oceňované pro jeho příznivce," uvádí průzkum.

Nejčastěji veřejnosti na Zemanovi vadí vulgárnost, chování jako takové, sebestřednost a příklon k Rusku. Naopak oceňuje jeho vlastenectví, neúplatnost, stálost názorů či přímost a nazývání věcí pravými jmény. "Nelze si nevšimnout, že negativní hodnocení se týká ve velké míře emocí, oproti tomu v kladném hodnocení převládají charakterové vlastnosti," upozorňují autoři průzkumu.

Průzkum agentury SANEP se uskutečnil ve dnech 9. - 16. ledna 2015 a zúčastnilo se ho 4834 lidí ve věku 18 až 70 let.

Zdroje:
Vlastní