Dnes je středa 14. dubna 2021., Svátek má Vincenc
Počasí dnes 7°C Občasný déšť se sněhem

Zeman umí hájit české zájmy, ale dělá to nedůstojnou formou, ukázal průzkum

Zeman umí hájit české zájmy, ale dělá to nedůstojnou formou, ukázal průzkum
Prezident Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Kritika výroků a postojů prezidenta Miloše Zemana nemá příliš vliv na jeho oblíbenost. Podle průzkumu agentury SANEP se stále těší silné podpoře svých příznivcům, za dobrého prezidenta ho považuje 46,2 procenta lidí. I jim však vadí jeho mediální vystupování.

Zemana lidé chválí především za to, že zodpovědně hájí české zájmy v zahraničí, za což dostal průměrnou známku 2,8. S jeho zahraniční politikou, která s tím souvisí, však už tak spokojeni nejsou. Dostal trojku a navíc se hlavně kvůli kritizovaným výrokům 53,8 procenta dotázaných domnívá, že zájmy Česka hájí nedůstojně.

Přestože nejhůře dopadlo Zemanovo hodnocení v oblasti mediálního vystupování (známka 3,5), lidé mu neupřou to, že má charisma. To ohodnotili známkou 2,9.

Dotaz na dobré a špatné vlastnosti prezidenta potvrdil to, jak Zeman rozděluje společnost. Lidé měli svými slovy uvést, co jim vadí a čeho si naopak cení. Takže zatímco jedné straně vadí jeho bonmoty, druhá si pochvaluje jeho vtipnost. "Co je nepřijatelné pro jeho odpůrce, je naopak vítané a oceňované pro jeho příznivce," uvádí průzkum.

Nejčastěji veřejnosti na Zemanovi vadí vulgárnost, chování jako takové, sebestřednost a příklon k Rusku. Naopak oceňuje jeho vlastenectví, neúplatnost, stálost názorů či přímost a nazývání věcí pravými jmény. "Nelze si nevšimnout, že negativní hodnocení se týká ve velké míře emocí, oproti tomu v kladném hodnocení převládají charakterové vlastnosti," upozorňují autoři průzkumu.

Průzkum agentury SANEP se uskutečnil ve dnech 9. - 16. ledna 2015 a zúčastnilo se ho 4834 lidí ve věku 18 až 70 let.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 25,930 26,030
USD 21,650 21,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma