Masakr v Auroře: Holmes se rok účastnil neurologického výzkumu

- Aktuality autor: Danica Klein

Čtyřiadvacetiletý Američan James Holmes, obviněný ze střelby v kině na předměstí Denveru, se poslední rok účastnil doktorského programu na Coloradské univerzitě. Spolu s vědci a třemi desítkami spolužáků se během něj nořil do podstaty vnitřního fungování mozku.

Coloradská univerzita neuvedla, zda existovaly jakékoli varovné signály toho, co jednoho dne muž spáchá. Odborníci nicméně uvádějí, že obor zkoumání patrně nedostačoval na to, aby odhalil, že Holmes míří směrem, který ho přivede až k páteční půlnoční střelbě během nového filmu z batmanovské série Temný rytíř povstal.

S podporou prestižního federálního grantu se Holmes účastnil prvního roku programu zasvěceného neurologii, který studoval takové otázky, jako jak funguje mozek, jaké jsou jeho poruchy, případně se podílel na vývoji nových léků na epilepsii a další choroby. Nešlo ale ani o vědy týkající se lidského chování či o psychologii, uvádějí odborníci.

Životní náklady

Americké úřady už dříve uvedly, že Holmes začal shromažďovat střelné zbraně v době, kdy studoval neurologii. Do programu se zapojil v červnu 2011 poté, co získal grant Národního zdravotního institutu pokrývající jeho školné a poskytující 26.000 dolarů ročně na životní náklady.

Univerzita odmítla sdělit, co konkrétně Holmes studoval. Podle online zveřejněného učiva ale například letos v květnu představil třídě prezentaci při hodině nazvané Biologické základy psychiatrických a neurologických poruch. Začátkem června podstoupil ústní zkoušky, jimiž měl ukončit první rok studia. Škola neuvedla, zda uspěl, ale Holmes jen o několik dní později vyplnil dokumenty, že odstupuje z programu, aniž by vysvětlil důvody.

"Bylo by jen logické předpokládat, že tam byli lidé spolupracující s ním úzce v onom programu, kteří mohli mít odbornost k posouzení jeho chování," řekla Mary Ellen O'Tooleová, která dříve pracovala pro FBI při sestavování psychologických profilů pachatelů. "Ale schopnost rozpoznat znepokojivé, problematické chování ještě neznamená, že můžete předejít hromadné vraždě," dodala. "Na univerzitní úrovni je mnoho lidí, kteří se chovají podivínsky a divně a přitom nepáchají masakry."

Mlčení univerzity o roku, který na ní Holmes strávil, jen přispívá k záhadě obklopující motivy jeho činu. Vedení školy odmítá uvést, zda fakulta nebo studenti zaznamenali u Holmese nějaké známky nebezpečného chování a univerzitní policie jen sdělila, že před útokem neměla o Holmesovi žádné informace.

Čtěte také: Batman Bale navštívil v nemocnici oběti střelce z Denveru

Tagy: žaloba kino vrah Denver

Zdroje: ČTK