Masakr, který nemá obdobu: Po vraždě čtyř dětí sebevražda matky

- Zprávy autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. V obci Široký Důl na Svitavsku byly dnes nalezeny čtyři mrtvé děti. Potvrdil to ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. Nejdříve prý byly nalezeny tři těla, později čtvrté. Matka, která je podle serveru Novinky.cz z činu údajně podezřelá, se pokusila o sebevraždu a má mnohočetná poranění.

Podle Svobody záchranáři na místo vyjížděli po poledni na výzvu policie. Původně předpokládali převoz ženy do Brna, nakonec se osádka vrtulníku rozhodla pro převoz do hradecké fakultní nemocnice.

Spadla z pětimetrové výšky

Lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl řekl, že žena je již mimo ohrožení života. "Stav vypadá nadějně, byla odpojena od přístrojů, reaguje na dotazy, ale ještě nemluví," uvedl Tušl. Odpoledne byl její zdravotní stav kritický, měla řezné rány, údajně se pokusila oběsit a poté spadla z pětimetrové výšky.

Podle Svobody údajně celou tragédii oznámil na policii v Poličce druh matky. "Původní informace byla, že je tam pořezaná matka a dítěv ohrožení života. Ta situace se později změnila a byly nahlášeny tři mrtvé děti. Podle posledních informací jsou tam čtyři mrtvé dětia matka je převážena v kritickém stavu," řekl Svoboda. Podobnou tragédii v kraji podle svých slov nepamatuje.

Podle starosty obce Václava Vopařila měla žena tři děti z předchozího vztahu a nejmladší miminko se současným druhem. Rodina se do vsi přistěhovala teprve začátkem tohoto týdne.

Příčina neznámá

Mluvčí krajské policie Eva Maturová odpoledne sdělila jen to, že na místo jel soudní lékař a celý případ převzala pardubická krajská policejní správa. Již dříve policie uvedla, že k případu později vydá tiskové prohlášení, to ale do večera neučinila.

Příčina smrti dětí zatím zůstává neznámá. "Případ je zatím na počátku, ohledání místa probíhá. V tuto chvíli se dá počítat s jakoukoliv verzí," řekla Maturová. Zpráva o nálezu těl byla ohlášena krátce před polednem. Policie nechtěla ani upřesnit místo, kde se mrtvé děti nacházely.

Rýhy po škrcení

Server Novinky.cz uvedl, že podle dostupných informací šlo o sourozence, dva chlapce a dvě dívky. Těla ležela v bytě v tratolišti krve. Podle serveru bylo v bytě nejdříve nalezeno mrtvé desetiletédítě, později i sourozenci ve věku osm let a dva měsíce. "Na všech (třech) tělech jsou řezné rány a rýhy po škrcení na krku," uvedl server. Čtvrtému děcku bylo sedm let.

Poslední případ hromadné vraždy se v regionu východních Čech stal v roce 1993 v Plotištích u Hradce Králové. Tehdy čtyřiačtyřicetiletý Pavel Peca tam sekerou brutálně usmrtil svou bývalou ženu a dvě dcery.

Tagy: děti vražda Svitavsko

Zdroje: ČTK