Syrská vláda opět krvavě potlačovala manifestace. Zemřelo nejmíň 22 lidí

- Aktuality autor: red

Nejméně 22 lidí zabily dnes syrské vládní jednotky při potlačování manifestací, které se konaly po celé Sýrii. Do ulic syrských měst v celé zemi se vydaly tisíce odpůrců vlády prezidenta Bašára Asada po tradičních pátečních modlitbách navzdory snahám vládních jednotek, které jim v tom na řadě míst chtěly zabránit obklíčením mešit.

Syrská organizace pro lidská práva se sídlem v Londýně dnes zdůraznila, že Asadovi odpůrci budou ve svých protestech pokračovat a dají přednost "smrti před ponížením".

Nejméně osm lidí zabili vládní vojáci jen v oblasti hlavního města Damašku - ostrou střelbou rozháněli demonstranty v Irbinu, Kfarbatně, Dúmě a Hammúríji. Další mrtví připadají na středosyrský Homs a Talbise ve stejné oblasti, demonstranti přicházeli o život i v Dajr az-Zaur na východě země.

V řadě míst včetně provincií Homs a Dará byl neupřesněný počet lidí zraněn.

Obklíčená mešita

Syrské bezpečnostní síly dnes podle zpravodajského serveru Al-Arabíja obklíčily mešitu v Navě v provincii Dará, aby zabránily věřícím vyjít po modlitbách do ulic k protivládním protestům. Podle jiných zdrojů stejnou strategii vojáci použili ve více povstaleckých městech.

"Bezpečnostní síly střílejí, aby rozehnaly demonstranty. V lokalitě Navá v provincii Dará jsou zranění," uvedla zmíněná organizace. Pět osob bylo zraněno také v Homsu.

Zprávy organizace pro lidská práva není možné ověřit z nezávislých zdrojů vzhledem k tomu, že Damašek zakázal v Sýrii činnost zahraničních novinářů a omezil i aktivitu těch domácích.

Od března přes 2000 mrtvých

Podle agentury AFP se protestní akce konají mimo jiné v oblasti Damašku, v Hamá, v Dará, v Homsu a v Dajr az-Zauru. V druhém největší syrském sídle Halabu (Aleppu) přerostl v masovou demonstraci pohřeb "mučedníka" padlého ve čtvrtek. V jihosyrském městě Džásim, kde protestní demonstraci uspořádaly ženy, bylo přerušeno telefonické spojení.

Od začátku demonstrací proti vládě Bašára Asada v polovině března zahynulo podle OSN v Sýrii přes 2200 lidí, protivládní demonstrace ale ani přes tvrdé zásahy bezpečnostních oddílů neslábnou. Asadovi odpůrci slibují, že raději zemřou, než by čelili ponížení v područí režimu. Nejpočetnější demonstrace bývají právě v pátek, kdy se muslimové scházejí v mešitách k tradičním modlitbám.

Tagy: Sýrie Vláda masakr odpůrci manifestace

Zdroje: ČTK