Maledivská armáda střílela gumovými projektily do policistů

- Aktuality autor: Jan Pastor

Maledivští vojáci se dnes střetli s protestujícími policisty v hlavním městě Malé. Několik set příslušníků bezpečnostních sil armáda rozháněla střelbou gumovými projektily poté, co se policisté odmítli podřídit nařízení prezidenta a ukončit protest proti tomu, co považují za nelegální příkazy nadřízených. Informovala o tom agentura AP.

Nepokoje na Maledivách, které patří mezi nejoblíbenější turistické destinace na světě, začaly minulý měsíc. Tehdy prezident Muhammad Našíd nařídil zatčení jednoho z vysoce postavených soudců a obvinil ho, že ho platí jeho předchůdce v prezidentském úřadě Maumún Abdal Gajúm. Od té doby se v ulicích pravidelně střetávají stoupenci a odpůrci vlády.

Policisté se do protestů zapojili poté, co jim nadřízení a posléze i prezident nařídili, aby přestali demonstrujícím skupinám bránit přiblížit se k sobě navzájem. Stažení policejní ochrany vyústilo ve střety, které si vyžádaly jednu oběť na životě.

Prezident Našíd protestující policisty osobně navštívil a vyzval je, aby s demonstrováním přestali. Ti ale odmítli a namísto toho skandovali hesla volající po jeho odstoupení.

Tagy: policie maledivy vojáci protest

Zdroje: ČTK