Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Mají být na domech jména obětí komunistických represí?

Mají být na domech jména obětí komunistických represí?
Pamětní destičky na domě v petrohradské Rubinštejnově ulici | zdroj: Twitter Xenie Lavrovové

Z fasády bytového domu na Rubinštejnově ulici v Petrohradu zmizelo 16 pamětních destiček připomínajících jména obětí sovětských politických represí. Nelíbily se vlastníkům bytů v budově. Mezi komentáři v následných diskuzích na sociálních sítích se objevovaly takové argumenty, jako že tabulek bylo příliš mnoho, a dům tak připomínal hřbitov.

Jak připomíná petrohradský server Fontanka, destičky byly na dům, kterému se přezdívá také Dovlatovův podle toho, že v něm v letech 1944 až 1975 žil spisovatel Sergej Dovlatov, umístěny v rámci projektu Poslední adresa. Ten si klade za cíl připomenout oběti sovětských represí. Na zdi domů, které byly poslední známou adresou těchto lidí, jsou na jejich památku umísťovány malé kovové tabulky jednotného vzhledu. Iniciativa se od svého vzniku v roce 2014 postupně rozšířila do několika zemí včetně České republiky, kde se zaměřuje na oběti komunistického režimu.

Iniciátor projektu, novinář Sergej Parchomenko vysvětlil, že na destičky umístěné na fasádě petrohradského domu si stěžovali tři jeho obyvatelé. Jeden z rezidentů domu Kirill Polysajev serveru Fontanka sdělil, že umístění destiček na fasádu podle něj nebylo zcela zákonné, protože ho musí odsouhlasit vlastníci, kterých se ale nikdo nezeptal. Jiná odpůrkyně připomínky obětí, která se představila jako Dina, situaci okomentovala slovy: "Nejsme proti, ale odsouhlaste to. Když dosáhnete stoprocentního souhlasu, tak prosím, ale já souhlas nedám."

Parchomenko se brání, že umístění destiček domlouval s domovnicí, která měla obstarat souhlas vlastníků. Dotyčná paní se ale z domu již odstěhovala.

Věc nicméně ještě není u konce, někteří z obyvatel domu se nechali slyšet, že podniknou kroky k tomu, aby se tabulky opět na dům vrátily. Podle nich není možné popírat dějiny a jména obětí stalinských represí prostě na fasádu patří. Zvlášť když se pro jejich umístění vyslovila většina obyvatel domu.

Zdroje: