Babiš: Řecko musí z eurozóny pryč, krize se bude opakovat

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 7. 2015 07:51) - Aktuality autor: roj

Summit eurozóny k Řecku nedopadl podle ministra financí Andreje Babiše dobře, protože je podle něj bude situace za pár let opakovat. Jediným správným řešením by podle něj by částečný odpis řeckých dluhů a jeho odchod z eurozóny. 

Podle Andreje Babiše se bude situace Řecka za pár let zase opakovat

Podle Andreje Babiše se bude situace Řecka za pár let zase opakovat,zdroj: Profimedia.cz

Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem. "Jinými slovy to znamená pokračující podporu pro Řecko. Je ale potřeba dodržet přísné podmínky," řekl na tiskové konferenci předseda jednání Donald Tusk.

Babiš závěry summitu za krok správným směrem nepovažuje. "Krok to není dobrý a za pár let bude eurozóna ve stejné situaci jak v (roce) 2011 a dnes," je přesvědčen. "Řešení je odchod z eurozóny a částečný odpis dluhů. Závazky Řecka vůči eurozóně budou mít na řeckou ekonomiku a společnost velmi negativní dopad," doplnil.

Naproti tomu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je přesvědčen, že dohoda je dobré řešení. "Je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko, než totálně zhroucený stát uvnitř EU a NATO," uvedl na Twitteru.

EU uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, ne jen státy eurozóny.

Sobotka se s Babišem ale shodli na tom, že Česko odmítá garantovat případnou půjčku Řecku a neposkytne Řecku ani žádnou přímou půjčku. 

"V rámci tohoto mechanismu jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. ČR odmítá garance za řecké dluhy a (evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně," uvedl Babiš.

Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno.

"To, že ČR velmi reálně může přijít o čtyři miliardy ze svého rozpočtu, je důsledkem nevratných kroků, které Sobotkova vláda podniká směrem k našemu členství v eurozóně," uvedl v reakci na závěry summitu šéf ODS Petr Fiala. Závěry summitu by podle něj měly obsahovat podmínku, že pokud nedojde k domluveným reformám, mělo by Řecko eurozónu opustit s tím, že jeho dluh bude následně restrukturalizován.

Formálně rozhodnutí eurozóny musí potvrdit také několik parlamentů členských zemí, významný je v tomto ohledu i ten řecký.

Tagy: Česko Řecko domácí česká vláda řecký dluh Grexit

Zdroje: ČTK