Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Lži a bláboly ubožáků. Topolánek nám řekl něco k ODS a kmotrům

Lži a bláboly ubožáků. Topolánek nám řekl něco k ODS a kmotrům
Mirek Topolánek | zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Až do tohoto kongresu úřadující předseda ODS Martin Kuba se v úvodní řeči 24. kongresu ODS, ve zprávě předsedy, obul do bývalého předsedy strany Mirka Topolánka. Kuba označil za obrovskou chybu, že Topolánek stál u zrodu TOP 09, která není pro občanské demokraty partnerem, ale soupeřem a rovněž ho zkritizoval, že „vytáhl“ pojem „kmotr“, který prý ODS poškodil.

„Považuji z tohoto období za závažnou chybu, že předseda ODS Mirek Topolánek stál jako sudička u zrodu projektu TOP 09. Byť ty motivy mohly být jakékoliv, tak se ukázalo, že TOP 09 není naším přirozeným partnerem, ale já myslím, že na komunální a krajské úrovni a i té nejvyšší všichni zažíváme, že TOP 09 je naším legitimním politickým soupeřem, který s námi naprosto tvrdě bojuje o každého pravicového voliče. Jestliže náš předseda stál u zrodu tohoto projektu, považuji to za jednu ze zásadních a fatálních chyb, kterou ODS v politice udělala,“ řekl Kuba.

 „Mirek Topolánek pak začal ztrácet pozice jako předseda a já chci říci, že považuji za jeho druhou chybu, byť jsem přesvědčen, že udělal pro ODS řadu pozitivních věcí, že v tom souboji označil svoje vnitrostranické oponenty jedním slovem, které se velmi ujalo a které dnes funguje v mediálním prostoru velmi dobře. Jsem přesvědčen, že žádná aféra nepoškodila dlouhodobě ODS jako to, že jsme toto slovo začali používat, a co poškodilo ODS nejvíc, je to, že jsme jej začali používat my uvnitř vnitrostranických bojů,“ dodal Kuba.

Na bláboly ubožáků nereaguji

ParlamentníListy.cz se obrátily na expředsedu ODS Mirka Topolánka s dotazem, co si o tomto Kubově vyjádření myslí. „Už jsem tuto lež vyvracel xkrát. Na bláboly ubožáků nereaguji,“ odpověděl na dotaz ParlamentníchListů.cz.

 Dalších předáků ODS se pak redakce dotázala, zda s Kubou souhlasí v tom, že TOP 09 není partnerem, nýbrž soupeřem ODS, a že bylo obrovskou chybou, že Mirek Topolánek stál u zrodu TOP 09.

Existence dvou pravicových stran nepomáhá ani jedné z nich

„Na to nelze říct nic jiného, než že je to pravda. Promarnila se šance na silnou sjednocenou pravici a existence dvou pravicových stran nepomáhá ani jedné z nich. Teď toto téma není na pořadu dne, v dohledné době se jím ale musí stát,“ řekl poslanec a čerstvě zvolený místopředseda ODS Martin Novotný.

„Souhlasím, nicméně si myslím, že bychom se měli pokusit o spolupráci na komunální úrovni,“ uvedl poslanec Jan Zahradník.

„Myslím si totéž. Sám jsem tuto okolnost uvedl minulý týden ve svém projevu na regionálním sněmu ve Zlíně,“ reagoval šéf ODS ve Zlínském kraji Libor Lukáš.

Zdroje: