Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes -3°C Oblačno

Lucembursko jako čínská brána do Evropy. V daňovém ráji sídlí banky i velké společnosti

Lucembursko jako čínská brána do Evropy. V daňovém ráji sídlí banky i velké společnosti
V Lucembursku se stále víc dětí učí čínštinu | zdroj: Profimedia

Přestože se Česko v posledních letech snaží navázat úzké obchodní vztahy s novými čínskými investory, skutečná brána Říše středu do Evropy je jinde. 

Říše středu, její kultura a jazyk si ukrajují stále větší místo v Lucembursku a čínská komunita v tomto malém prosperujícím státě v Evropě prudce roste. "Lucembursko je velmi malé, ale v Evropě má velký význam. A Čína považuje Lucembursko za bránu do celé Evropy," vysvětluje profesorka čínštiny v Lucemburku Pching Lan-jao. Od začátku školního roku nabízí kurzy čínštiny šest středních škol v zemi.

"Latina je příliš nudná a angličtina příliš snadná," vysvětluje dvanáctiletý Lucemburčan Liam. Je jedním ze 70 studentů zapsaných na tyto kurzy na prestižní střední škole Athenaeum v Lucemburku. Podle jeho kamaráda, třináctiletého Huga, je čínština jazyk budoucnosti: "Je velmi významná ve světě financí a politiky," říká chlapec.

Podle Ernst & Young, mezinárodní sítě poradenských společností, která poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby, dosáhly čínské investice v Evropské unii loni 75 miliard eur (1,95 bilionu Kč).

Evropská sídla bank i velkých společností

"Zájem, který čínští investoři přikládají evropskému trhu, je šancí pro Evropu," prohlásil lucemburský ministr financí Pierre Gramegna. A to přesto, že se některé velké státy unie, jako je Německo, Francie nebo Itálie, obávají vstupu zahraničních, především čínských, investorů do strategických sektorů.

"Je-li vše transparentní, je to šance. Jestliže se však začne jednat o prvcích svrchovanosti, stává se to hrozbou," uvádí šéf pařížského výzkumného Asijského centra Jean-François Di Meglio. Své evropské centrum má v Lucembursku sedm čínských bank a usadily se tu další velké čínské firmy.

Po třech týdnech kurzu se už mladí lidé dokážou představit a namalovat na tabuli několik znaků. Cílem je, aby do konce školního roku poznali 250 znaků a uměli jich stovku napsat.

Pro tyto studenty je čínština nejméně pátým jazykem, který se učí. V Lucembursku je pro děti mateřským jazykem lucemburština, ve škole mají němčinu a pak studují francouzštinu a angličtinu.

"Kurzy čínštiny pomohou mladým Lucemburčanům lépe pochopit čínskou kulturu," soudí Gramegna.

Lucembursko-čínská spolupráce 

Podle Národního statistického úřadu se v posledních šesti letech počet členů čínské komunity v Lucembursku zdvojnásobil. Ve velkovévodství s 590 tisíci obyvateli tak nyní žije více než 3200 Číňanů. Původně sem Číňané přijížděli, aby si tu otevřeli restauraci, dnes pracují ve finančnictví či technologiích.

Svaz lucembursko-čínského přátelství pořádá přednášky o čínské kultuře a čínská církev organizuje pro děti sobotní kurzy kaligrafie.

"Dáváme kurzy čínštiny a vše je zdarma, aby lidé poznávali čínskou kulturu a mohli čínsky hovořit i psát," upřesňuje pastor Moise Lau, který v metropoli v roce 1988 založil čínskou evangelickou církev. Každou sobotu se stovka Číňanů schází k modlitbě. Ve velkém sále zdobeném křížem sledují věřící slova písní na obrazovkách.

V Lucembursku se zatím nevydává žádný čínský list. Jako zdroj informací pro čínskou komunitu slouží stránka LuxLife čínské sociální sítě WeChat. Na 2000 Číňanů tu sleduje aktuality z velkovévodství překládané do čínštiny, ale také kurzy francouzštiny a lucemburštiny, které dává profesorka Pching Lan-jao.

Zdroje: