Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 2°C Zataženo

Lucembursko uzavíralo tajné dohody. Velkým korporacím ušetřilo miliardy

6. 11. 2014 – 19:15 | Zpravodajství | str

Lucembursko uzavíralo tajné dohody. Velkým korporacím ušetřilo miliardy
Mezinárodní korporace podepisují tajné smlouvy ve velkém | zdroj: ThinkStock

Lucembursko v uplynulých letech uzavřelo pochybné smlouvy v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, díky kterým přes 300 největších firem na světě mohlo ušetřit na daních. Pro novopečeného šéfa komise Jean-Claudea Junckera to může znamenat problém. Právě on zemi po 19 let spravoval. 

Daně si přes Lucembursko snižuje celkem na 340 velkých firem včetně globálních společností jako Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa. Tajné dohody s Lucemburskem jim umožnily daňové optimalizace v řádech miliard eur. 

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas tuto skutečnost přiznal a uvedl, že jeho úřad se už případem zabývá. Obdobné smlouvy mohou totiž být v rozporu s pravidly hospodářské soutěže v Evropské unii. Lucembursko navíc není jedinou zemí EU, kterou komise v tomto ohledu prověžuje. Firma Apple měla například podobnou dohodu s Irskem. 

V Bruselu tato zpráva způsobila značný rozruch. Do komentářů se ale nikdo pouštět nechtěl. Dánská eurokomisařka odpovědná za otázky hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová zatím celou věc nechala bez většího vysvětlování. 

Zjištění o daňových manipulacích by mohlo představovat problém pro šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, který se nejvyššího exekutivního postu v Evropě ujal teprve před několika dny. Předtím až do prosince minulého roku vykonával plných 19 let funkci premiéra lucemburského velkovévodství. Dlouhá léta byl zároveň lucemburským ministrem financí.

Na kauzu, které se okamžitě začalo přezdívat Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), obratem reagovala všechna hlavní evropská média a politické špičky, tentokráte výjimečně ve shodě. Všichni požadují důsledné prošetření smluv a případné vyvození odpovědnosti. V době, kdy jsou státní kasy členských zemí EU prázdné, jsou obdobné kličky korporátních gigantů přinejmenším nemravné.   

Předchozí článek

'Náboženství může zmizet během jediné generace'

Následující článek

Komentář: Co je na smlouvě mezi Evropou a Amerikou špatného (a dobrého)