Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Funny Girl je diva stále živá

Funny Girl je diva stále živá
zdroj: tisková zpráva

Slavný americký muzikál ze šedesátých let Funny Girl získal ve své nové podobě, díky pražskému divadlu Studio DVA, temperamentní protagonistku Moniku Absolonovou. Ta se už potřetí ve své profesní historii razantně chopila role prostořeké dívky Fanny Briceové, jdoucí za svým snem v podobě profesionálního komediálního angažmá. 

Umělecké osudy rychle se rodící hvězdy protíná jen chvílemi úspěšná snaha o standardní rodinný život. Charismatickým protihráčem je ctitel a později manžel hrdinky Roman Zach, který s noblesou ztvárnil věčně riskujícího obchodníka Nicka Arnsteina. Kromě zmiňovaných hlavních hereckých představitelů se můžete těšit též na Lenku Termerovou, Janu Krausovou, Janu Strykovou, Michala Slaného nebo Ladislava Freje.

IMG_7496

Revue z divadelní šatny

V režii Ondřeje Sokola vznikla zábavná inscenace, která se, stejně jako ostatní produkce divadla umístěného v elegantně zrekonstruovaných prostorách bývalého kina Blaník, musela popasovat s rozměry jeviště vzhledem k umístění početného orchestru na scéně za zástěnou. Přítomnost živé hudby je cennou devizou, ale hercům a tanečníkům nezbývá příliš místa. Situaci napomáhá patrová hrací plocha, scénografie divadelní šatny se zrcadly, v nichž běží projekce, a efektní molo napříč hledištěm, umožňující těsný kontakt s diváky. Scénu navrhl Adam Pitra.

„Monika mě už při práci na Evitě nesmírně pozitivně překvapila tím, jaký má, mimo pěveckého, i mimořádný herecký talent,“ uvádí režisér Sokol. Monika Absolonová si „bláznivou holku“ vyzkoušela pod režijním vedením Lumíra Olšovského už v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem (což jí přineslo Cenu Thálie za nejlepší ženský jevištní výkon v muzikálu za rok 2011) a v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

IMG_7194

Retro vlna hudby a tance

Příběh talentované židovské revuální komičky- divy dvacátých a třicátých let minulého století- umí spolu s podmanivými skladbami (hudba Jule Styne) navodit publiku podobně vitální pocity, jaké ordinuje současný filmový hit La La Land. Také zásluhou skvělého hudebního nastudování komponisty, jazzmana a dirigenta Kryštofa Marka. Představení užívá osvobozující nadsázku a sarkastický humor.

Pamětníci zřejmě vzpomenou na mladou Barbru Streisandovou, které divadelní (1964) a filmová (1968) Funny Girl startovala kariéru. V Čechách byl titul poprvé uveden roku 1990, pro Hudební divadlo Karlín ho režíroval Petr Novotný. Nejbližší reprízy premiérového kusu v divadle Studio DVA chystají na 3., 4. a 5. března.

Text: Dana Benešová-Trčková
Foto: Lenka Hatašová, Václav Beran, Jan Chochole, divadlo Studio DVA

Zdroje:
Inzerce