Litvínov už nechce zaměstnávat romské preventisty

- Aktuality autor: red

Vedení litvínovské radnice není spokojené s prací tří Romů, kteří v rámci programu Úsvit pracují jako civilní zaměstnanci městské policie. Mají pomáhat řešit napětí v sociálně vyloučených lokalitách.

Starosta Daniel Volák v pondělí novinářům řekl, že město již nebude na jejich činnost žádat dotace. Nespokojenost vedení města vygradovala v pátek, kdy se tito zaměstnanci údajně střetli s jedním mužem na sídlišti Janov. Jejich chování vedení radnice označuje za protiprávní.

Podle místostarosty Martina Kliky se romští civilní zaměstnanci městské policie střetli s mužem, který měl na sobě symboly zakázané Dělnické strany. Incident chce radnice přísně potrestat. "Nemůžeme tolerovat, aby zaměstnanci městské policie jednali protiprávně. Přijmeme bezodkladně personální opatření," tvrdí.

Klika: Budeme místo toho žádat dotace na programy pro děti

Náplní práce preventistů v Litvínově bylo především hlídkovat na přechodech pro chodce, v okolí škol a pomáhat v krizovém centru. Podle Voláka radnice přistoupila na podmínku, že půjde o Romy. Dodal, že o nápadu zaměstnat jen Romy nebylo vedení města přesvědčené od začátku. Podle něho Janov, který je nejproblematičtějším místem města, je velké sídliště, kde nebydlí jen Romové jako v jiných sociálně vyloučených lokalitách, kde podobný program funguje.

Podle Kliky bude město na základě zkušeností v příštím roce žádat v rámci programu jen o dotace například na preventivní programy pro děti, nikoli tyto zaměstnance. Dodal, že radnice by byla mnohem raději, kdyby jí stát přispěl třeba na platy strážníků z řad Romů, než na zaměstnance odněkud z ulice. Mezi litvínovskými strážníky jsou nyní čtyři Romové. Klika uvedl, že splnili všechny požadavky pro nástup k městské policii, jsou vycvičení a město je s jejich prací spokojené.

Tagy: policie Romové diskriminace Litvínov

Zdroje: ČTK