Opava: Soud osvobodil lékaře obžalované ze smrti mladé maminky

- Aktuality autor: red

Opavský okresní soud v pondělí osvobodil lékaře, kteří podle obžaloby v roce 2008 zavinili po porodu smrt devětadvacetileté matky z Kravař. Případ ale ještě nekončí.

Státní zástupkyně se ještě v soudní síni proto zprošťujícímu rozsudku odvolala. Naopak obžalovaná lékařka a její kolega se práva na odvolání okamžitě vzdali.

Podle rozsudku lékaři nemohli ženě pomoci. Její smrt údajně zavinil zcela výjimečně se vyskytující streptokok. Ten prý způsobil i rychle se rozvíjející infekci a následnou otravu krve.

Devětadvacetiletá žena zemřela na otravu krve způsobenou zánětem dělohy. Přestože porod byl spontánní a bez komplikací, zhruba desátý den po porodu začala mít problémy. Nejprve se zvýšenou teplotou navštívila lékařskou službu první pomoci, pak byla vyšetřena také na gynekologicko-porodnickém oddělení Slezské nemocnice. Kromě teploty však bylo vyšetření ženských orgánů bez nálezu a pacientka byla propuštěna do domácí péče.

Obviněni byli dva lékaři

O den později mladá matka opět navštívila lékaře kvůli problémům s močením. Byla vyšetřena na urologickém oddělení, ani to však nepotvrdilo žádný nález. Ještě ten večer však začala mít potíže s dýcháním a vyjela k ní záchranka. Když ji záchranáři nakládali do sanitky, její stav se prudce zhoršil. Přestože o její život bojovali hodinu, ženu nezachránili.

Policisté v souvislosti se smrtí mladé maminky nejprve obvinili lékařku Slezské nemocnice v Opavě. Podle znaleckých posudků Ústřední znalecké komise při Ministerstvu zdravotnictví ČR a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci lékařka nedodržela správný léčebný postup. Přibližně o měsíc později si obvinění vyslechl i lékař, který provozuje soukromou praxi a v nemocnici působil externě.

Tagy: smrt soud lékař Opava

Zdroje: ČTK