Liška: Nemáme s Fischerem o čem jednat, vláda se zdiskreditovala

- Aktuality autor: red

O personálních změnách ve vládě by měla podle ministra Michaela Kocába rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s premiérem Janem Fischerem. Zelení ale s premiérem jednat nechtějí.

Jednání požaduje už několik dní i ODS. Jan Fischer se k výzvě zatím nevyjádřil. 

"Není o čem jednat, tato vláda se zdiskreditovala," řekl předseda zelených Ondřej Liška. Na postoji zelených ke kabinetu se podle něj nic nemění, podporovat už ho nebudou.

Kocábovu iniciativu hodnotí Liška jako "dobře míněnou, leč absolutně marnou snahu pokračovat v tom, co je v troskách". Výzva Kocábovi, aby kabinet opustil, podle Lišky stále platí. "Myslím si, že pokud se jeho iniciativa ukáže jako marná, je jediným logickým vyústěním rezignace," konstatoval.

"Nechci, aby se otázka mé demise stala dalším příspěvkem k destabilizaci politických poměrů v zemi. Takové riziko je nutné všemi dostupnými kroky odvrátit," uvedl Kocáb v tiskovém prohlášení. 

Předseda ODS Mirek Topolánek řekl, že je připraven s Fischerem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický. "Po bezprecedentním kroku jmenování Šebesty na post ministra životního prostředí se trochu obávám, po všech těch porušeních dohod, které byly učiněny v úvodu vytváření této překlenovací vlády, jestli takové jednání bude mít smysl," řekl. 

Po rozhodnutí zelených opustit post ministra životního prostředí by měla o vedení resortu rozhodnout ODS, míní Topolánek. Občanští demokraté v úterý dali najevo, že jsou připraveni navrhnout do vlády své kandidáty, aby v ní zástupci ČSSD neměli většinu. 

Strana zelených se v úterý rozhodla, že přestane podporovat Fischerovu vládu poté, co premiér řízením ministerstva životního prostředí pověřil Šebestu. Dusík předtím podal demisi kvůli sporům s Fischerem o podmínky modernizace elektrárny Prunéřov II. Kocáb je posledním zástupcem SZ v kabinetu. Premiér vzal podle svého mluvčího rozhodnutí zelených na vědomí, nevidí ale k němu žádný racionální důvod. 

ODS podobně jako zelení pokládá Šebestovo nové pověření za zpochybnění dohody o úřednické vládě a důvěry, kterou původnímu půdorysu dohody politických stran vyslovila sněmovna. Fischerův krok podle nich může vyvolat vážnou vládní krizi.

Tagy: Vláda ODS krize Liška zelení

Zdroje: ČTK