V korupční kauze rozdělování dotací EU obviněn další člověk

- Aktuality autor: red

Protikorupční policie stíhá v souvislosti s udělováním dotací EU na jihozápadě Čech dalšího člověka, a to ženu. Podezírá ji z padělání rozhodnutí ministerstva kultury.

Žena je podezřelá z toho, že při přípravě podkladů k žádosti o dotace z Regionálního operačního programu Jihozápad padělala rozhodnutí ministerstva kultury.

Dotace měla být určena pro plzeňské Regionální technické muzeum, sdělil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Policisté ženu obvinili z padělání a pozměnění veřejné listiny, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství ve stádiu pokusu.

V případě odsouzení jí hrozí až deset let vězení. Žena je stíhána na svobodě. Skřepek upřesnil, že podklady, které měla připravovat, se týkaly projektu s požadovanou dotací 120,7 milionu korun, z toho 102,6 milionu korun jako příspěvku EU.

Podezřelá údajně padělala ministerské rozhodnutí o prohlášení exponátů za kulturní památky. Poté ho podle policie přiložila k žádosti, aby tak zvýšila bodové hodnocení projektu a pravděpodobnost získání dotace.

Kriminalisty na podezřelé jednání upozornilo i trestní oznámení ministerstva kultury, uvedl mluvčí. "Obviněná osoba není pracovníkem Úřadu regionální rady. Naopak se jedná o nesrovnalost, na kterou upozornil právě úřad v rámci své kontrolní činnosti," řekl mluvčí Úřadu regionální rady Jihozápad Adam Kotalík. Regionální technické muzeum Techmania žádalo o dotaci 120 milionů korun z ROP na rekonstrukci budovy, která je kulturní památkou, prozradil ředitel muzea Vlastimil Volák.

Zároveň muzeum chtělo obnovit některé další exponáty za půl milionu korun. Při jednání na ministerstvu kultury se ale přišlo na rozpory mezi tvrzením pracovnice muzea a bývalé zaměstnankyně ministerstva.

Zatímco obviněná žena uvedla, že z ministerstva dostala rozhodnutí o prohlášení exponátů kulturními památkami, úřednice na ministerstvu to popřela. "Ihned, po zjištění uvedeného nesouladu, jsme s dotyčnou zaměstnankyní rozvázali pracovní poměr a předmětnou žádost o dotaci jsme stáhli z procesu hodnocení," dodal Volák.

Kvůli nezákonnému rozdělování dotací policie už v polovině března obvinila dva vedoucí pracovníky Úřadu regionální rady Jihozápad. Oba údajně ovlivňovali výběr projektů, které měly získat část z miliardových dotací Evropské unie. Podle mluvčího úřadu regionální rady policie kvůli tomu stíhá ředitele Jiřího Trnku a vedoucího odboru implementace programu České Budějovice Martina Půlpytla.

Podle serveru parlamentnilisty.cz bylo rozdělování evropských miliard ovlivněno jihočeskými politiky, zejména pak těmi z ODS. Nejvíce žádostí o dotace vypracovala firma G-Project. S touto agenturou je prý spjat Pavel Dlouhý, místostarosta Hluboké nad Vltavou, člen ODS a takzvaný „jihočeský kníže", který řadu let ovlivňuje politiku v celém kraji a nejen v něm.

Více Čtěte ZDE: Přidělování miliard z EU ovlivňují údajně špičky jihočeské ODS

Jeden z výše zmíněné dvojice je stíhán na svobodě, druhý - zřejmě Trnka -  je ve vazbě. Policie muže obvinila z několika trestných činů spáchaných ve spolupachatelství, a to ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství. Hrozí jim až 12 let vězení.

Regionální operační program regionu soudržnosti Jihozápad, který je určen pro Jihočeský a Plzeňský kraj, schválila Evropská komise v prosinci 2007. Pro období 2007 až 2013 je vyčleněno téměř 17 miliard korun na rozvoj dopravy, sociálních věcí, zdravotnictví, školství a cestovního ruchu a také rozvoj měst a obcí Jihočeského a Plzeňského kraje.

Tagy: stíhání policie dotace EU korupce

Zdroje: ČTK