Liberec zakáže pití alkoholu na veřejnosti

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Radnice v Liberci chce od příštího roku zakázat pití alkoholu na náměstích, v ulicích, tržištích, parcích i v blízkosti škol a hřišť. Vyhláška, kterou budou v listopadu schvalovat zastupitelé, má mít preventivní charakter. Novinářům to dnes řekla primátorka města Martina Rosenbergová (ČSSD). 

Alkoholik v Liberci.

Alkoholik v Liberci.,zdroj: tvrtm.cz

V případě jejího schválení bude ve stotisícovém městě možné popíjet alkohol na veřejných prostranství jen na Silvestra, při jarmarcích či trzích organizovaných městech nebo mimořádných akcích, jakou byla letos například oslava mistrovského titulu fotbalistů Liberce. 

Podle primátorky dnes mohou lidé popíjet alkohol v blízkosti základních škol nebo na dětských hřištích a strážníci s tím nemohou nic dělat. "Dokud nebudou zvracet nebo vyvádět nějaké nepřístojnosti, tak nemohou (strážníci) zasáhnout," upozornila primátorka. 

Záměrem je prý ochrana dětí

Časté problémy jsou podle ní také v dolním centru města. "Máme velké stížnosti z oblasti terminálu MHD, že tam někteří podnapilí znečišťují prostranství. Zasáhnout můžeme až v případě, když se něco děje. Nemůžeme tomu předcházet," uvedla Rosenbergová. 

Od vyhlášky neočekává, že by přiměla někoho pít méně alkohol. "Vím, že tomuto jevu nezamezíme. Nepočítáme ani s tím, že bychom vymohli nějaké finance. To ani není záměrem vyhlášky, spíše jde o ochranu ostatních obyvatel, dětí," dodala. 

Podobnou vyhlášku mají v Libereckém kraji například v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Železném Brodě nebo Novém Boru. Ohlasy z těchto měst jsou vesměs kladné.

Tagy: zákaz Liberec alkoholismus prohibice

Zdroje: ČTK