Komentář: Liberec: Obviněný bývalý europoslanec Dušek opět ovládá tamní ČSSD. Sobotkovi navzdory
Když byl loni v létě obviněn z korupce tehdejší šéf krajské ČSSD a bývalý europoslanec Robert Dušek, vypadalo to, že se pro liberecké sociální demokraty uzavřela jedna kapitola. Ale není tomu tak. Vliv Roberta Duška stále přetrvává. Skrze síť rodinných a dalších vazeb dokázal spoutat nejen krajskou politiku, ale zajistit si i přísun veřejných peněz, píše Jaroslav Tauchman z krajského protikorupčního pracoviště v Liberci na webu Hlídací pes.
Po svém obvinění z korupce se Robert Dušek vzdal své funkce krajského předsedy ČSSD a oficiálně má pozastavené i členství ve straně. Tento krok přišel v lednu 2016 a byl jedním z projevů snahy některých členů krajské ČSSD zbavit se Duška. Ale síť vztahů a vazeb, kterou přes deset let budoval se nezpřetrhá tak snadno.
Duškovi se znovu podařilo ovládnout situaci v krajské ČSSD. Dokonce, jak vyplývá ze zápisů zasedání Krajského výkonného výboru ČSSD, se Dušek coby "nezávislý pozorovatel" účastní jednání výboru, kam nemají přístup ani řadoví sociální demokraté. I to vypovídá o jeho nově nabyté síle a jeho staronovém vlivu ve straně.
Robert Dušek vždy ovládal libereckou ČSSD pomocí svých vazalů, které si zavázal různými prebendami a funkcemi či rovnou prostřednictvím svých příbuzných.
Po svém obvinění se stal jeho významným nástrojem k uplatňování moci ve straně jeho syn Adam, rovněž člen místní ČSSD. Stejnou roli sehrála také jeho tchyně Jana Kašparová, svého času tajemnice krajské pobočky strany.
Pro Duška hrál i systém tzv. "mrtvých duší", kterých stranická kontrola nařízená letos z Lidového domu objevila neuvěřitelných 70%. Přes tyto fiktivní straníky – nakoupené hlasy na zvolení kandidátů, kontroloval Dušek chod liberecké i krajské organizace.
V místní organizaci, kterou vedl Duškův syn Adam, bylo takto zapsáno zhruba 70 lidí. A to za situace, kdy se následně ukázalo, že skutečných členů v celém okrese je místo 490 pouze 160.
Pomocí sítě příbuzných, bývalých náměstků jako například Milan Šír, kterému bylo po skončení mandátu vytvořeno manažerské místo v technických službách města, tak Robert Dušek ovládl ČSSD Libereckého kraje skrze nejsilnější okres – Liberec.
Sám Dušek se dnes nechce ke své roli ve straně vyjadřovat. Telefon nezvedal a na zaslané sms zprávy nereagoval.
Můj milý deníčku…
Vedle zmíněných vazeb svou roli při obnově Duškova vlivu sehrál paradoxně i jeho "deníček", který policie zabavila při raziích spojených s jeho obviněním. V něm si měl Dušek zapisovat výši a lokaci jednotlivých úplatků, a to několik let nazpět. Nemálo libereckých politiků i podnikatelů jistě polil pot, co všechno Duškův notýsek může skrývat.
Ale pro Duška se naopak může stát významným nástrojem proti odbojářům při jeho opětovné cestě na vrchol.
Do médií například unikl (dle zdrojů autora to byl ovšem cílený únik od Duškových advokátů – pozn. red.) záznam, který se týká šéfa jablonecké organizace ČSSD Andreje Gregy, který měl Duškovi splatit půl milionu korun za zakázku pro jeho stavební firmu v jabloneckých Pasekách. A právě Andrej Grega, ač byl jedním z hlavních strůjců pozastavení Duškova členství ve straně a oslabování jeho moci, nakonec nehlasoval za vyškrtnutí Duškovi nakloněných kandidátů z krajské kandidátky, díky které moc Roberta Duška opětovně vzrostla.
Na kandidátku se tak dostali lidé těsně spjatí s Robertem Duškem, jako například jeho přítel a soused, liberecký lékař Jan Mečl, bývalá stranická krajská tajemnice, která byla ve funkci za Duškova předsednictví, Zdeňka Slavíčková či Duškovi loajální jako například Pavla Řechtáčková, která v době vlády ČSSD na liberecké radnici získala místo asistentky náměstka.
Zároveň se množí případy umlčování kritických hlasů ve straně vůči Duškovi. Zrušena byla například celá místní organizace Liberec 11 a jejímu vůdčímu členovi Václavu Smrkovskému bylo přerušeno zrušeno členství v ČSSD. V souvislosti se svým vyřazením ze strany podal odvolání k vedení strany v Lidovém domě v Praze.
Zároveň se v sociální demokracii nyní hovoří o tom, že mají být ze strany vyloučeny v současnosti největší kritičky Roberta Duška – bývalá liberecká primátorka Martina Rosenbergová a současná radní Libereckého kraje Lenka Kadlecová. Paradoxně se jedná o ženy, které sám Dušek v minulosti do politiky přivedl.
Rodinné finance – základ podnikání
Rodinné a klientelistické vazby nesloužily Robertu Duškovy jen k posilování politické moci, ale rovněž k získávání veřejných prostředků. I zde sehrál roli Duškův syn Adam, který vystupuje se svou matkou – první Duškovou manželkou, Irenou Sklenářovou, jako jednatel firmy Sunnep Corporation, kterou Duškova manželka založila.
Tato firma získává zakázky z libereckých městských organizací. Za služby na bázi "školení a poradenství" pro zaměstnance obecních firem si fakturuje na liberecké poměry poměrně vysoké částky, jako například 2420 Kč na hodinu.
Tím, kdo tyto služby pro městské organizace objednává, jsou nezřídka další členové rodiny Roberta Duška. Jednu ze zakázek získala firma například od společnosti Komunitní práce Liberec, o.p.s., kde byla předsedkyní představenstva zase matka Ireny Sklenářové – babička Adama Duška, Jana Kašparová. Působil zde i jeho dědeček – Duškův tchán, Bohumil Kašpar.
Jenom v roce 2014, kdy byli spolu se Starosty pro Liberecký kraj v Liberci u moci sociální demokraté, fakturovala Sunnep Corporation městské společnosti Komunitní práce Liberec, o.p.s. služby za 363 000 Kč. Jednalo se například o školení z oblasti osobnostního rozvoje, telefonické komunikace, či emocionální inteligence.
Dalším městským podnikem, který vyžíval služby Sunnep corporation byl Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Mezi lety 2011-2014 od něj firma inkasovala 18 – 41 tisíc korun měsíčně za "dílčí analýzu podnětů od cestujících".
Dotační pohoda v Chrastavě
Roberta Duška a také někdejšího krajského náměstka za ČSSD Martina Seppa obvinila protikorupční loni v létě v souvislosti s obřím dotačním propadákem v Chrastavě – zdejším zamýšleným lázeňským komplexem "Dům pohody", který stavěl známý liberecký podnikatel Jan Imlauf, který je ve věci rovněž trestně stíhán. Celkem je v celé kauze stíháno jedenáct lidí. Při stavbě za 230 milionů korun byly například údajně provedeny práce zcela mimo plán, nebo nebyly provedeny vůbec, přestože byly fakturovány.
Jelikož se Imlauf dostal do finančních potíží, policie se domnívá, že jako úplatek prodal za podezřele nízkou cenu – pouhých 1,3 milionu korun – lidem z Duškova bezprostředního okolí fungující ubytovnu a nemalé pozemky na libereckém Františkově. Jedním z těchto lidí je muž, který byl v 90.letech jakožto příznivec neonacistického hnutí odsouzen na 9 let za zabití mladého muže v pražském metru.
Právě Dušek měl v té době zásadní vliv na rozhodování radních z ROP Severovýchod, odkud šly do Imlaufova chrastavského Domu pohody dotace. Politikům Duškovi i Seppovi hrozí až 12 let odnětí svobody.
V nejbližší době bude podle informací HlídacíPes.porg zahájeno seznamování obviněných se spisem, které může vzhledem k vysokému počtu obviněných trvat několik týdnu. Vyšetřování případu by mělo být uzavřeno do konce roku.
Jaroslav Tauchman (krajské protikorupční pracoviště, Liberec) pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,010 | 24,130 |