Rusko uzavřelo s EU dohodu o dodávkách plynu na Ukrajinu

- Aktuality autor: pal

EU se dohodla s Ruskem na konkrétních podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu. Rusko je zároveň ochotné Ukrajině poskytnout slevu, jako okolním zemím, např. Polsku. V pátek o tom informoval ruský ministr energetiky Alexandr Novak. 

Rusko a EU se dohodly na podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu. Ilustrační foto

Rusko a EU se dohodly na podmínkách dodávek plynu na Ukrajinu. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller, který se jednání rovněž zúčastnil, upozornil, že výše slevy zatím nebyla stanovena. 

Dodal, že Evropská unie by mohla Ukrajině na nákup plynu poskytnout 500 milionů dolarů (12 miliard korun).

Ukrajina by měla podepsat novou dohodu ještě v září

Evropská komise uvedla, že schůzka vytvořila solidní základy pro třístranné rozhovory mezi EU, Ruskem a Ukrajinou a pro brzké dokončení nové dohody o dodávkách.

Šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev dnes vyjádřil naději, že Ukrajina podepíše novou dohodu o dodávkách zemního plynu z Ruska ještě tento měsíc. Země se snaží vytvořit si dostatečné zásoby plynu před blížící se zimní sezonou.

Gazprom začátkem července přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. Ukrajina měla v pondělí v zásobnících 14,7 miliardy krychlových metrů plynu.

Do poloviny října chce tyto zásoby zvýšit na 18 až 19 miliard krychlových metrů, aby byla dostatečně připravena na zimu.

Původní dohoda vypršela letos v březnu

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu.

Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly na zajištění dodávek plynu na Ukrajinu do konce června, dohodu o dodávkách pro třetí čtvrtletí se ale kvůli neshodám ohledně ceny plynu sjednat nepodařilo.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté, protože Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny.

Tagy: Rusko EU zahraničí Ukrajina ropa a zemní plyn dodávky plynu

Zdroje: ČTK