Dnes je pátek 5. prosince 2025., Svátek má Jitka
Počasí dnes 9°C Zataženo

Lékaři v JAR hlásí první úspěšnou transplantaci penisu

14. 3. 2015 – 10:51 | Zpravodajství | roj

Lékaři v JAR hlásí první úspěšnou transplantaci penisu
Ilustrační snímekzdroj: ThinkStock

Lékařům v Jihoafrické republice se údajně podařila první úspěšná transplantace penisu. Dostal ho jednadvacetiletý muž, který o něj přišel po zpackané obřízce. Zatím to vypadá, že tělo nový orgán přijalo a úd je prý opět funkční.

Devítihodinovou náročnou operaci muž podstoupil v prosinci ve fakultní nemocnici ve městě Stellenbosch nedaleko Kapského Města.

Plné funkčnosti by měl orgán dosáhnout do dvou let. Zatím se pacient podle lékařů zotavuje rychle a bez komplikací. Na rozdíl od pacienta, který tentýž zákrok podstoupil v Číně v roce 2005 a už dva týdny po operaci si ho nechal opět odstranit.

Transplantace penisu je velmi náročná, obtížné je zejména nalezené vhodného dárce. Nyní čítá pořadník nemocnice na další transplantaci devět mužů. I oni o něj přišli během obřízky, která při v JAR neodborném provedení často končí zánětem a nutnou amputací. Údajně takto o svůj úd přijde ročně až 250 mladíků.

Předchozí článek

Aktualizováno: Mohutná bouře zdevastovala tichomořskou Vanuatu

Následující článek

Při záchraně novorozence zemřelo v Srbsku sedm lidí

Nejnovější články