Mohutná bouře zdevastovala tichomořskou Vanuatu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 3. 2015 17:04) - Aktuality autor: roj

Na tichomořské souostroví Vanuatu zaútočila tropická bouře Pam, která dosahovala rychlosti 270 kilometrů za hodiny. Vyžádala si zatím neurčitý, ale vysoký počet mrtvých a srovnala se zemí celé vesnice. I v hlavním městě zůstalo bez střechy nad hlavou nejméně 10 tisíc lidí.

Mohutná bouře Pam napáchala škody na tichomořském souostroví Vanuata a míří dál

Mohutná bouře Pam napáchala škody na tichomořském souostroví Vanuata a míří dál,zdroj: AFP PHOTO / UNICEF Pacific

Zatím je potvrzeno osm mrtvých a dvacítka zraněných, čísla ale budou mnohem vyšší, protože ostrovy jsou odříznuty od světa a není možné s nimi navázat spojení.

Podle nepotvrzených informací Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) si řádění bouře vyžádalo v provincii Penama 44 životů. 

"Myslím, že žádný z více než 80 ostrovů nezůstal ušetřen. Potrvá to řadu dnů, než budeme znát rozsah zkázy nebo počet obětí," řekla pracovnice humanitární organizace World Vision Chloe Morrisonová. 

Orkán srovnal se zemí celé vesnice, řádil i v metropoli Port Vila, kde strhával střechy, sloupy elektrického vedení a stromy. Město je bez elektřiny i pitné vody.

Rozsáhlou pomoc už chystá OSN a nabídla se i Austrálie.

Podle pracovníků humanitárních organizací je bouře Pam jednou z nejhorších, které kdy postihly Tichomoří.

Předtím, než se bouře stočila nad Vanuatu, způsobila velké škody na Šalamounových ostrovech. Nyní míří na Fidži a Nový Zéland.

Tagy: počasí Tichomoří orkán

Zdroje: ČTK