Láska: Blažkova snaha přezkoumat zákonnost zásahu je nezákonná

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Úmysl ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který chce nechat přezkoumat přiměřenost i zákonnost nedávného zásahu policie proti vysokým státním úředníkům, je podle advokáta Václava Lásky nezákonný. Bývalý vyšetřovatel Láska to řekl v dnešní Partii na Prima Family. K tomuto kroku podle něj ministr není oprávněn.

Václav Láska

Václav Láska,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

 "Na hlídání a přezkum zákonnosti jsou tady státní zástupci. To znamená: on tady překračuje svoji pravomoc, žádný zákon mu nedává možnost, aby přezkoumával zákonnost takového rozhodnutí," tvrdí Láska. 

Ministr Blažek (ODS) ve středu oznámil, že nechá přezkoumat, jestli byl zásah policie, při kterém byla před týdnem zatčena šéfka kabinetu Jana Nagyová, bývalí poslanci ODS a vedení Vojenského zpravodajství, adekvátní. Jeho úřad posléze upřesnil, že ministr prověří i zákonnost zásahu. Blažek chce také nechat přezkoumat, zda bylo v souladu s předpisy policejní odposlouchávání nejbližších spolupracovníků premiéra. 

Láska také řekl, že Blažek bude přezkoumávat zásah, který směřoval proti jeho spolustraníkům. "Tady by každý rozumně uvažující člověk viděl obrovský střet zájmů a držel by se od něčeho takového opravdu hodně stranou," řekl Láska. Blažkův zamýšlený krok označil za nezákonný a hloupý. 

Šéf dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan již dříve v médiích opakovaně uvedl, že zásah, který začal v noci ze 12. na 13. června, byl v souladu se zákonem a přiměřený situaci.

Zdroje: ČTK