Kvůli vedru byla snížena rychlost na 70 železničních tratích

- Aktuality autor: Michal Polák

Na 70 železničních tratích dnes musela být kvůli vysokým teplotám omezena rychlost. Jde o úseky dlouhé dohromady asi čtyři kilometry. Dnes to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla. Snížení povolené rychlosti je bezpečnostní opatření, které zavádí SŽDC během léta pravidelně.

Při teplotách přes 30 stupňů se kolejnice roztahují a mohou se zkroutit, což dnes železničáři nezjistili. V Dobřichovicích u Prahy dnes padl absolutní teplotní rekord v Česku 40,4 stupně Celsia.

I přes extrémní teploty, které v Česku v současnosti panují, je počet nařízených pomalých jízd výrazně nižší než v loňském roce. Loni v polovině června musela být rychlost omezena na 139 traťových úsecích. Podle Hally je to důsledek desítky oprav, které následovaly po loňské kontrole trati mezi mezi Brnem a Přerovem u Vyškova. Tehdy kontrola SŽDC odhalila závady na 65 procentech úchytů kolejnic. Správa na opravy nejvíce poškozených úseků vynaložil zhruba 150.000 korun.

Konkrétní úseky tratí, na kterých jsou zavedeny pomalé jízdy i maximální dovolená rychlost, se v průběhu dne mění, uvedl Halla. O omezení rychlosti rozhodují jednotliví traťmistři operativně kvůli aktuálním teplotám, SŽDC nicméně sleduje celou železniční síť. Omezení rychlosti z důvodu vysokých teplot podle železničářů neznamená, že by na této nebylo bezpečné vůbec jezdit, jde jen o bezpečnostní opatření minimalizující případné mimořádné události.

V extrémním případě může být rychlost snížena na pět až deset kilometrů v hodině, běžné je však snížení rychlosti na 30 až 50 kilometry. Obvykle se to týká problematických míst - například u mostů, přejezdů a propustků, které jsou mnohdy dlouhé jen desítky metrů. Kromě vysokých teplot se na rozsahu zaváděných pomalých jízd podepisuje i stárnutí infrastruktury.

Tagy: rychlost železnice omezení

Zdroje: ČTK