Kvůli legendární 'karlovarské losovačce' musí město zaplatit 300 milionů korun

VIDEO - Aktuality autor: Petr Kubec

Legendární karlovarská losovačka už brzy bude mít svou dohru. Finanční úřad rozhodl, že lázeňské město musí vrátit 150 milionů korun dotace, které získalo podvodným losováním při výběru zhotovitele KV areny. K tomu však město musí doplatit ještě penále - celková částka k úhradě se proto vyšplahala na 300 milionů korun. Karlovy Vary však takovouto sumou v rozpočtu nedisponují, a proto se proti rozhodnutí okamžitě odvolaly.

Karlovarská KV Aréna

Karlovarská KV Aréna,zdroj: Profimedia.cz

Platební výměr dostalo město od finančního úřadu v červnu. "V termínu jsme hned poslali pro rozhodnutí odvolání," řekl dnes mluvčí magistrátu Jan Kopál. Pochybení nastalo při výběru zhotovitele stavby dnes už slavnou karlovarskou losovačkou.

Termín karlovarská losovačka je spojený s výběrem stavební firmy pro výstavbu multifunkční KV areny v roce 2007. Organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Podle mluvčího Finančního úřadu pro Karlovarský kraj Čestmíra Kubery se v odvolacím řízení posuzuje, jestli správce daně vydal platební výměr oprávněně. Odvolací řízení trvá obvykle půl roku. "Teprve poté pak může příjemce dotace požádat o zmírnění odvodu. O tom se rozhoduje zhruba tři čtvrtě roku. Zatímco při stanovení prvotního výměru se vždy vymáhá celá dotace a stejně velké penále, při žádosti o prominutí se posuzuje skutečná míra pochybení a zejména to, jestli byla dotace použita na účel, na který byla poskytnuta," řekl. V praxi se tak obvykle sankce výrazně snižují.

Podle Kubery odvolání odkládá příjemci povinnost státní dotace ihned vracet. I v době, kdy se posuzuje možnost zmírnění sankce přitom finanční úřad od veřejnoprávních institucí nevyžaduje ihned zaplacení pokuty, obvykle jen zatíží majetek města zástavním právem. "To však nebrání,aby město žádalo o jiné státní dotace," dodal Kubera.

"Při přípravě rozpočtu jsme se tento týden dozvěděli, že finanční úřad dotaci kontroloval. Spolu s penále je to pořádný zásek do městského rozpočtu," řekl MF Dnes člen finančního výboru při zastupitelstvu Jaroslav Fujdiar.

Finanční úřad má na kontrolu vynaložení státních dotací deset let. V případě karlovarské haly čekal, jak dopadne soudní spor o vlastnictví haly. Ten ale loni město se stavitelem haly prohrálo a podle soudu mu hala patří.

Podle mluvčího radnice se město ale ještě soudí o cenu stavby, kde by mohlo vymoci až 200 milionů korun.

Tagy: dotace Česko korupce pokuta Karlovy Vary finance rozpočet losovačka správa hospodářství stavby hala ČR

Zdroje: ČTK