Jourová by mohla dostat dopravu a vesmír

- Aktuality autor: Alina Holušová

Evropská komise už má plný seznam kandidátů na unijní komisaře. Nechybí na něm ani česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Celkově je na seznamu jen sedm žen. Jourová by mohla podle EurActivu získat oblast dopravy a vesmíru.

Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová

Česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová,zdroj: Profimedia.cz

Jako poslední země dnes svou uchazečku o funkci v čele společenství nominovala Belgie. Do Evropské komise navrhla jako svou zástupkyni evropskou poslankyni Marianne Thyssenovou. Připojila se tak k šesti dalším členských zemím, které vyslaly do Bruselu ženy. Kromě České republiky jsou to také Bulharsko, Dánsko, Slovinsko a Švédsko.

Italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová bude v EK zastávat post šéfky diplomacie. Kypr podle agentury APA už svého kandidáta nominoval, zatím není ale známo jeho jméno. Počet žen by se tak mohl ještě o jednu zvýšit. Spíše se ale spekuluje, že to bude muž - Christos Stylianidis.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker by tak mohl mít problém se schválením komise v Evropském parlamentu. Ten dal už dříve najevo, že se nesmíří s nižším počtem žen v komisi, než tomu bylo doposud. Lucemburčan Juncker jich chtěl původně dokonce více. V odstupující Barrosově komisi působilo žen devět.

Česká zástupkyně Jourová, která se s Junckerem setkala ve středu, by se podle serveru EurActiv měla stát eurokomisařkou pro dopravu a vesmírnou politiku. Oblast evropských fondů, o kterou původně usilovala, údajně připadne současnému chorvatskému komisaři pro spotřebitelskou politiku Nevenu Mimicovi.

Sám Juncker chce definitivní rozdělení rezortů zveřejnit až příští týden. Kandidáti pak ještě musí podstoupit debatu v Evropském parlamentu, tak zvané grilování. To by mělo začít prý o týden později, než bylo původně plánováno, tady až 29. září. Trvat bude pravděpodobně do 9. října.

Tagy: Evropská unie Evropská komise evropští komisaři

Zdroje: ČTK