My se nedáme! vzkazují islámským extremistům Cameron a Obama

- Aktuality autor: Petr Kubec

Velká Británie a Spojené státy americké se islámskými extremisty, kteří zavraždili americké novináře, zastrašit nenechají, vzkazují americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron. Oba vrcholoví politici to uvedli ve článku, který společně napsali před zahájením summitu NATO.

David Cameron, Barack Obama

David Cameron, Barack Obama,zdroj: Isifa.com

"Budeme své hodnoty bránit s větší, ne menší odhodlaností, protože svobodný svět je zásadní složkou našeho způsobu zajištění bezpečnosti pro naše národy," stojí v článku.

The Times k němu píše, že oba nejvyšší představitelé zřejmě začínají připravovat veřejnost na širší vojenské zapojení do tažení proti skupině Islámský stát (IS), která bojuje v Sýrii a Iráku a zavraždila oba novináře Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho. Článek doplňuje fotografie Skota Davida Hainese s malou dcerkou v náručí. Ten se objevil na videu IS jako další potenciální oběť skupiny.

Obama a Cameron píší, že Británie a USA stojí v čele úsilí o zajištění globálního míru. "Teroristé se nemohou mýlit víc, jestliže doufají, že nás oslabí jejich hrozby. Ameriku ani Británii barbarští vrazi nevyděsí," stojí v článku.

Vůdce britských labouristů Ed Miliband už naznačil, že podpoří zapojení Británie do akce proti skupině, kterou ministryně vnitra Theresa Mayová označila za "vraždící psychopaty".

The Times píše, že Obama a Cameron, kteří loni nezískali širší podporu pro zásah proti Sýrii, jsou tentokrát odhodláni vytvořit si solidní podporu doma a získat dostatek regionálních spojenců. Obama na cestě do dějiště summitu Newportu jasně řekl, že se chce ujistit, že než USA "pošlou do vzduchu piloty proti IS, bude jasné, že to přinese úspěch, že bude jasný důvod operace a vyznačeny cíle".

V článku se konstatuje, že svět nyní čelí nebezpečným výzvám. "Rusko na východě roztrhalo knihu pravidel svou nelegální anexí Krymu, vysláním svých vojáků na ukrajinské území a ohrožováním suverénního státu. Jižní nestabilní oblast se rozkládá od severní Afriky a Sahelu po Blízký východ".

"Naprosto odporní" vrahové Foleyho a Sotloffa jsou "posledním příkladem brutálního a jedovatého extremismu, který vraždí lidi bez rozdílu a vyváží terorismus do zahraničí. Tyto problémy, jimž čelíme, ohrožují bezpečnost britského a amerického národa a rovněž celého světa," píší oba politici.

Tagy: vražda USA Velká Británie extremismus politika Spojené státy americké americký prezident Barack Obama britský premiér David Cameron summit NATO

Zdroje: ČTK