Kvůli kalamitě jsou lidé stále bez proudu, nejezdí vlaky

- Aktuality autor: red

Kvůli sněhové kalamitě zůstávají v České republice mimo provoz ještě tři železniční tratě, z toho dvě na Liberecku. Desetitisíce lidí jsou ovšem stále bez proudu, stromy nadále padají na dráty elektrického vedení.

Před 16:00 železničáři otevřeli úsek z Nového Města pod Smrkem do Frýdlantu v Čechách, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. 

Ještě v sobotu odpoledne by se podle něj vlaky mohly vrátit i na trať Hanušovice - Dolní Lipka, která vede mezi Olomouckým a Pardubickým krajem. Provoz mezi Jabloncem nad Nisou a Smržovkou by mohl být obnoven kolem 18:00. Nejkomplikovanější je situace na kolejích ze Smržovky do Josefova Dvora. Tam se provoz vrátí v neděli, možná až v pondělí, dodal Halla. 

V pátek večer bylo kvůli kalamitě uzavřeno ještě osm tratí, na které popadaly stromy. Speciální čety pracovaly na opravách i v noci. 

Předčasný příchod zimy se silným sněžením a větrem už čtvrtý den komplikuje život především lidem v severních a severovýchodních částech Česka. Kalamita způsobila problémy na železnici i v silniční dopravě, desetitisíce lidí odřízla od dodávek proudu. Situace na silnicích i v železniční dopravě se ale během dne postupně lepšila.

Energetici odstraňují poruchy, někde však padající stromy působí nové, a bez elektřiny jsou zřejmě stále desetitisíce lidí. Počasí se také zasloužilo o nezvykle časný začátek lyžařské sezony na českých horách. Lyžuje se v Rejdicích a na Černé hoře u Janských lázní. Kromě Šumavy jsou na českých horách i vhodné podmínky na běžky.

Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové bylo dopoledne bez proudu méně než 35.000 zákazníků. Někde se přes noc podařilo počet poruch způsobených počasím snížit, což platí třeba pro Děčínsko a Havlíčkobrodsko. Na Semilsku, Náchodsku a v Orlických horách jich ale naopak přibylo. Během pátku vzrostl počet odběrných míst bez proudu až na 60.000.

"Stále bohužel platí, že se nám daří opravovat vzniklé poruchy, pády dalších stromů do již opravených úseků však znovu přerušují dodávku elektřiny," informovala mluvčí. Na severu Moravy je bez elektřiny přes 11.000 odběrných míst. Nejhorší situace je na Vsetínsku, kde jich energetici evidují kolem 8500. 

V Jablonci nad Nisou byli obyvatelé do pátku bez vytápění a teplé vody, v noci se podařilo dodávky obnovit.

Studené počasí v Česku vrcholí. Příští týden by se mělo postupně oteplovat. Denní maxima zřejmě přesáhnou deset stupnů a sníh bude pomalu odtávat. Záplavy by ovšem hrozit neměly a ve vyšších horských polohách by sníh mohl vydržet až do jara.

Zdroje: ČTK