Tajná služba prý sledovala Mrázka i v den jeho vraždy

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní informační služba (BIS) sledovala podle sobotní Mladé fronty Dnes Františka Mrázka i v den, kdy byl tento kontroverzní podnikatel, označovaný za mafiána, zavražděn - tedy 25. ledna 2006.

Tajné služby údajně ale nechtějí předat policii vše, co o zastřeleném Mrázkovi věděly. Informace, které leží u nich v archivu, by přitom mohly pomoci objasnit Mrázkovu vraždu. 

Tajné služby ovšem tvrdí, že nevědí nic, co by s Mrázkem souviselo. Jejich postoj se podle listu nezměnil ani teď, kdy se na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství pokračuje v objasňování Mrázkovy vraždy. 

Podle dokumentů, které mohli novináři z MF Dnes prostudovat, požádala BIS v den vraždy narychlo protikorupční policii, aby pro ně odpoledne sledovala a vyfotila Mrázkova obchodního partnera Tomáše Pitra v hotelu Esplanade, kde měl schůzky s jistými podnikateli.

"BIS to sama udělat nemohla, protože na to neměla dost svých lidí. Podle všeho totiž zrovna monitorovala Mrázka, který na rozdíl od Pitra nebyl v hotelu Esplanade, ale odjel na mimořádně důležitou a konspirativní schůzku na východní okraj Prahy na Černý Most," napsal list. 

"Zpravodajská služba se nemůže otevřeně vyjadřovat ke konkrétním akcím, operativním postupům a případům, kterými se zabývá nebo zabývala," cituje deník mluvčího BIS Jana Šuberta. Bývalý náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Hynek Vlas podřekl, že požádali tajné služby o informace, ale že jim už před třemi lety pomoci nechtěly. Po letech to prý ÚOOZ zopakoval se stejným výsledkem. "To víte, že jsme se ptali tajných služeb, ale nic nám nesdělily. Považuji to za problém," řekl podle deníku Robert Šlachta, nynější šéf útvaru. 

Mrázka, o němž média někdy píšou jako o někdejším vládci podsvětí, zastřelil dosud neznámý pachatel. Podle bývalého šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.

Svými aktivitami si Mrázek vysloužil pověst kontroverzního podnikatele. Policie jej podezírala z řady trestných činů, včetně objednání vraždy; nikdy ale nebyl z ničeho usvědčen. V souvislosti s Mrázkovou vraždou se v médiích objevují spekulace, že sbíral kompromitující materiály na některé české politiky.

Zdroje: ČTK