Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Kvalitní střecha vydrží celý život bez rekonstrukce

Kvalitní střecha vydrží celý život bez rekonstrukce
zdroj: tisková zpráva

Šetřit na kvalitě střechy se nevyplácí, jak potvrdí každý zkušený stavitel. Pokud stavebník vybírá krytinu pouze podle nejnižší ceny, riskuje, že mu vítr, sníh či voda střechu rychle zničí, či přinejmenším připraví o původní barvu. Kvalitní střecha přitom vydrží bez rekonstrukce celý život.

Lze vybrat opravdu odolnou střechu, aniž by přitom stavebník nutně zdevastoval celý svůj rozpočet? Pochopitelná snaha o optimalizaci nákladů by rozhodně neměla vyústit v pořízení tak problematické krytiny, jakou je např. levný plech. Takováto „úspora“ se často rychle změní v několikanásobně vyšší náklady.

Laciný plech má nízkou životnost i odolnost

Nekvalitní plech na střeše znamená takřka jistotu, že svou střechu budete muset několikrát za život měnit, nemluvě o rozsáhlých rekonstrukcích po řádění živlů. Kromě mnohem kratší životnosti, než vykazují skládané střechy, by se měli majitelé střechy z levného plechu připravit na celou řadu specifických potíží, které by např. u krytiny z betonových tašek nehrozily. „Nekvalitní plechovou krytinu ze střechy vytrhá první silný vítr,“ říká Jiří Frídl, uznávaný odborník v oblasti střech. „Levnému plechu činí problém i sesuv sněhu, stejně jako kroupy, které ho mechanicky poškozují. Pod plechem také kondenzuje voda, která následně ničí střechu a celý dům. Jednolitý plech navíc znemožňuje pozdější rekonstrukci střechy, takže např. nemůžete osadit střešní okno ani vyústit komín, aniž byste zároveň nemuseli rozebrat velkou část střechy. Levný plech většinou ani nesplňuje normy.“ V případě opakovaného poškození plechové krytiny nakonec stavebník zaplatí násobně více, než by ho stála střecha z klasických střešních tašek, ať už pálených či betonových.

Střechu plánujte jako vícegenerační

Poctivá střecha slouží bez problémů několika generacím uživatelů. Proto je vhodné volit krytinu např. z betonových nebo pálených tašek. Ty jsou vyrobeny z přírodních materiálů a vykazují vysokou trvanlivost, ale též optimální prodyšnost. „Střecha z kvalitních betonových tašek, jaké vyrábí například Bramac, nebo klasických pálených tašek, jakými jsou například tašky Tondach, lépe odolává slunečnímu svitu i mechanickému tlaku, tedy také sněhu a kroupám. Taková skládaná krytina se obejde bez zásadních rekonstrukcí po celý život,“ uzavírá Jiří Frídl.  

Více informací najdete na www.vseostrese.cz