Kupka: Zrušení ODS v Přerově by bylo správné, strana se tím jasně staví ke kauze
Zrušení oblastního sdružení ODS v Přerově, jak jej republikovému sněmu v sobotu navrhla regionální rada v Olomouckém kraji, by místopředseda strany a ministr dopravy Martin Kupka považoval za správný krok. ODS se tím podle něj jasně staví k tamní kauze ovlivňování dopravních zakázek. Další člen předsednictva občanských demokratů, šéf poslanců Marek Benda soudí, že místní znají reálie lépe a jejich názor je třeba respektovat.
Rada navrhla republikovému sněmu strany zrušení přerovského sdružení poté, co jeho předseda Igor Kraicz v pátek rezignoval na post člena regionální rady ODS i na funkce v orgánech krajského zastupitelstva. Kraicz podle Deníku N dlužil dva miliony korun podnikateli a bývalému spolustraníkovi Robertu Knoblochovi (dříve ODS) stíhanému v kauze ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji. Republikový sněm bude návrh řešit v pondělí 11. prosince.
„Zrušení oblastního sdružení navrhla regionální rada velkou většinou hlasů. Pokládám to za správný krok. ODS se tím jasně staví k celé kauze a odřezává od jakýchkoli pochybností či spekulací,“ uvedl Kupka. Podle Bendy místní nepochybně znají lépe reálie a jejich názor je potřeba respektovat. „Kdo já jsem, abych jim z Prahy předepisoval řešení (a to i přes fakt, že jsem tam v minulosti poslancoval),“ tázal se Benda.
Policisté v případu nezákonného ovlivňování dopravních zakázek v Olomouckém kraji minulý týden obvinili 13 lidí. Je mezi nimi podnikatel a bývalý člen regionální rady ODS Knobloch, někdejší krajský předseda ODS, bývalý hejtmanův náměstek a přerovský radní Michal Zácha (dříve ODS) či už odvolaný ředitel krajské správy silnic David Štěpánek. Zácha s Knoblochem kvůli obvinění opustili řady ODS. Zácha rezignoval i na post hejtmanova náměstka a radního v Přerově, ze kterého pochází.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu minulý týden v pondělí zasahovali nejen na olomouckém krajském úřadě a přerovské radnici, kde měl Zácha kancelář jako uvolněný radní, ale i ve stavebních firmách, na Správě silnic Olomouckého kraje a doma u obviněných. Členové skupiny jsou obviněni z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobců se trestné činnosti zúčastnili jako členové organizované zločinecké skupiny nebo v její prospěch.
Hejtman Josef Suchánek (STAN) ve čtvrtek na dotaz ČTK řekl, že podle předběžné policejní kalkulace vznikla škoda zhruba 50 milionů korun. Krajský úřad se už k žalobě připojil a bude požadovat náhradu vzniklé škody, kterou ještě upřesní. Obviněným hrozí mnohaleté vězení.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.12.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,100 | 25,180 |
USD | 24,000 | 24,120 |