Kulatý poklad láká investory i sběratele
Že se dá na mincích pořádně vydělat? Když nezůstanete jen u běžných investičních mincí a zaměříte se i na jejich numizmatickou hodnotu, budete třeba jednou v balíku.
Převzato ze serveru Finance.cz
Každé období se dá charakterizovat určitým investičním chováním. Zažili jsme boom rizikových akciových fondů, bezpečných zajištěných fondů či konzervativních fondů peněžního trhu. Ovšem už bez rozdílu, všechny fondy v posledních týdnech zažily masivní odliv prostředků. Možná nastal čas, kdy investoři budou hledat nikoli ve vodách finančních instrumentů, ale začnou investovat tzv. postaru.
Jednou ze zlatých cest je investice do mincí. Mince představují jednak snadno uchopitelnou investiční formu a stejně tak i sběratelskou vášeň. Jde k nim tedy přistupovat jako ke zlatu, tedy komoditě, kterou lze držet jak fyzicky tak virtuálně, tak i jako k pamětihodnosti. Pro druhý případ je pak potřeba i numizmatických znalostí.
Mince se těší oblibě
V posledních desetiletích se u drobných investorů těší zlaté mince dokonce větší oblibě než slitky. První a zároveň asi i nejznámější investiční mincí je jihoafrický Krugerrand. Razí se od roku 1967 z 22 karátového zlata. Po úspěšném přijetí Krugerrandů investory začaly své zlaté mince ve velkém razit i další státy. Setkat se tak můžete třeba s blýskavými kanadskými Maple Leafy, australskými Nuggety nebo čínskými Pandami. Velmi populární je americký Eagle ražený od roku 1986.
Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní zlaté mince v omezeném množství. Emise čítají jen několik málo tisíc kusů, v ceně se tedy odráží i numismatická hodnota. V poměru k obsahu zlata tyto mince vyjdou dráž než klasické zahraniční investiční mince.
Kromě historických a moderních mincí jsou investorům nabízeny i třeba tzv. novoražby historických mincí. Vídeňská mincovna razí novoražby dukátů, zlatníků a korun z doby vlády císaře Františka Josefa I. Vedle toho od roku 1989 razí z ryzího zlata v Evropě oblíbené moderní investiční mince "Wiener Philharmoniker" denominované v eurech.
Kam pro informace?
Přesto, že numismatika může být pro někoho novým výrazem, v České republice má dlouhou tradici. Narazíte na ní jak on-line, tak třeba i v specializovaném časopise. Níže uvádíme některé zajímavé odkazy
Na webu Stříbrňák naleznou fanoušci články s historickou tématikou, stejně tak i popisy konkrétních platidel.
V rozsáhlé nekomerční encyklopedii o mincích lze vyčíst spoustu informací o mincích bankovkách a platidlech všeho druhu.
Web České mincovny nabízí nakouknutí do kuchyně výhradního dodavatele veškerých oběžných mincí České republiky.
Časopis Mince & Bankovk je odborným dvouměsíčníkem o mincích, papírových platidlech, medailích a řádech.
Na stránkách ČNB nechybí kompletní popisy všech vydaných mincí ani emisní plány pamětních mincí pro další léta a seznam smluvních partnerů.
Prestižní časopis World Coin News je určitým guru v numismatické tématice a pořádá například soutěž Mince roku.
Proč investovat do mincí
Investovat do blýskavých uncových mincí s různými obrazovými motivy je bezesporu zábavou. Mince jsou ideálním prostředkem k pravidelným nákupům, který je v rámci EU osvobozen od DPHa navíc těší příjemnou likviditou. V neposlední řadě lze obvykle pořídit s o něco málo menší přirážkou než slitky.
A že se dá na mincích i vydělat? Když nezůstanete jen u běžných investičních mincí a zaměříte se i na jejich numizmatickou hodnotu, budete třeba jednou v balíku. Za minci z roku 1913 v nominální hodnotě 0,05 amerického dolaru zaplatila společnost Legend Numismatic ze státu New Yersey 4,15 milionu dolarů (v tehdejším kurzu asi 103 mil. Kč).
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,250 | 24,370 |