Kuba zmizela z amerického seznamu teroristických států

- Aktuality autor: pal

Poslední překážka ve zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Kubou padla. „Ostrov svobody“ už od pátku oficiálně není na černé listině států, podporujících terorismus. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. 

Prezident Kuby Raúl Castro a americký prezident Barack Obama se snaží o zlepšení vztahů mezi oběma státy

Prezident Kuby Raúl Castro a americký prezident Barack Obama se snaží o zlepšení vztahů mezi oběma státy,zdroj: Profimedia.cz

Vymazání Kuby z "černé listiny" je klíčovým krokem pro obnovení diplomatických vztahů, které byly zpřetrhány po kubánském komunistickém převratu z roku 1959. Nyní se očekává, že Havana i Washington opět otevřou svá velvyslanectví. Termín, kdy se tak stane, zatím znám není. Kubánský prezident Raúl Castro tento měsíc ale naznačil, že ambasády by mohly začít fungovat hned poté, co USA vyškrtnou Kubu ze seznamu.

Kuba byla na americkém seznamu států podporujících terorismus 33 let. V rámci politického usmíření obou zemí oznámil americký prezident Barack Obama v polovině dubna Kongresu, že hodlá Kubu z listiny vyškrtnout. Zákonodárci poté měli 45 dní na to, aby se proti Obamovu záměru ohradili, námitky však nevznesli. Zmíněná lhůta dnes vypršela, čímž se pro Obamovo rozhodnutí otevřela cesta.

Tagy: zahraničí Kuba Spojené státy americké americko-kubánské vztahy

Zdroje: ČTK