Kouř v národních barvách nad Vítkovem připomněl 70. let od konce války

- Aktuality autor: pal

Pamětníci, váleční veteráni a politici si v pátek na pražském Vítkově připomněli 70. let od konce druhé světové války. Nad místem, kde se konala pietní akce, proletěly stíhačky Grippen a bojové vrtulníky, které vypustily kouř v národních barvách. Prezident Miloš Zeman u příležitosti výročí konce války na Hradě povýšil pět generálů. Kromě veteránů z druhé světové války generálskou hvězdu dostal i nástupce gen. Petra Pavla, Radek Hasala. 

Na Vítkově se konala tradiční slavnost na počest Dne vítězství

Na Vítkově se konala tradiční slavnost na počest Dne vítězství,zdroj: Profimedia.cz

Tradiční pietní akt zahájila po příchodu prezidenta doprovázeného ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) státní hymna. Vojáci poté na Čestný dvůr Národního památníku na Vítkově přinesli za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci historické armádní prapory. Politici a vojáci k památníku položili věnce a květiny. Následovala minuta ticha a salvy čestné stráže.

Nad hlavami přítomných přeletěly tři vrtulníky Mi-24 vypouštějící kouř v národních barvách. Za nimi proletěl letoun Airbus z vládní letky doprovázený na křídlech dvěma gripeny. Podle ministra Stropnického je pieta na Vítkově zásadní příležitostí k tomu, aby si lidé uvědomili, co je podstatné a co méně, a možností poděkovat lidem, kteří během druhé světové války riskovali své životy i životy svých nejbližších.

Zeman kromě veteránů povýšil i nástupce gen. Pavla

Povýšení čekalo na tři veterány z druhé světové války, Jaroslava Klemeše, Alexandera Beera a Mikuláše Končického. Všichni se posunuli o jednu pozici z generálmajorů na generálporučíky. Osobně se povýšení zúčastnili pouze Klemeš a Beer, Končický nemohl přijít ze zdravotních důvodů. "Vážení a milí veteráni, ať budou slova úcty jakákoli, nikdy si vás nebudeme moci dosti vážit," řekl při ceremoniálu Zeman.

První generálskou hvězdu získal dosavadní plukovník Radek Hasala, který se stane zástupcem Petra Pavla v jeho nové funkci v čele Vojenského výboru NATO. Během své vojenské kariéry působil Hasala i v Afghánistánu. Do hodnosti generálmajora povýšil Zeman náčelníka své vojenské kanceláře Rostislava Pilce, dosavadního brigádního generála.

Do druhé nejvyšší armádní hodnosti, generálporučíka, povýšil prezident zástupce náčelníka generálního štábu Františka Maleninského.  Povýšen do generálské hodnosti dnes byl také generální ředitel Generálního ředitelství cel Petr Kašpar. Dosud měl hodnost plukovníka. V čele celníků stojí od letošního února.

 

Tagy: Česko výročí a oslavy Výročí konce 2. světové války

Zdroje: ČTK