Zeman a další evropští politici uctili v Polsku oběti druhé světové války

- Aktuality autor: pal

Desítka evropských politiků si na gdaňském poloostrově Westerplatte připomněla 70. let od konce druhé světové války v Evropě.  Půlnočního pietního aktu se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman. Na vzpomínkové akci vystoupil i ukrajinský prezident Porošenko, který varoval před novou světovou válkou.  Ještě před tím se konala odborná konference v Gdaňsku, na které byl přítomný i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. 

Český prezident se přišel poklonit polským hrdinům z Westerplatte

Český prezident se přišel poklonit polským hrdinům z Westerplatte,zdroj: Profimedia.cz

Na vzpomínkovou akci v Polsku spolu se Zemanem přijeli například prezidenti Litvy, Estonska či Bulharska i Ukrajiny. Slovensko zastupoval premiér Robert Fico.

Polský prezident Bronislaw Komorowski připomněl, že pro Poláky znamenal mír konec německé okupace, posunutí hranic země na západ a také polohu na špatné straně železné opony mezi komunistickým Východem a demokratickým Západem. 

V projevu na Westerplatte Komorowski také vyčetl Rusku, aniž by ho jmenoval, že použil síly ke změně hranic sousedního státu, což se podle něj nedělo v Evropě od roku 1945. "Válka, která pokračuje na Ukrajině, nám neumožňuje zapomenout, že jsou v Evropě ještě síly, které připomínají ta nejtemnější období evropské historie 20. století. Tyto síly se drží logiky oblastí vlivu a snaží se udržet své sousedy jako závislé vazaly," řekl Komorowski. 

"Musíme mít ponaučení z historie na paměti i v 21. století, kdy se má země stala obětí agrese. Kupodivu jsme svědky pokusů o ústupky agresorovi. Ukrajina plně respektuje dohody z Minsku, ale útočník na Donbase dále stupňuje svou činnost," řekl ve svém projevu ukrajinský prezident Petro Porošenko o vyhrocené situaci na východní Ukrajině. 

Baltský poloostrov Westerplatte považuje Polsko za symbol svého vzdoru proti nacistické invazi, která oficiálně začala 1. září 1939 časně ráno palbou německé bitevní lodě Schleswig-Holstein na tamní vojenské zařízení. Jeho posádka poloostrov sedm dní proti značné nacistické přesile bránila. 

Tagy: Polsko druhá světová válka Výročí konce 2. světové války

Zdroje: ČTK