Konec snu o Kremlu? Ruský opozičník Navalnyj dostal pět let

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 2. 2017 16:27) - Aktuality autor: luk

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj se zřejmě nebude moci příští rok zúčastnit ruských prezidentských voleb. Soud ho podle místních médií shledal vinným v korupční kauze týkající se lesnického podniku Kirovles. Navalnyj dostal pět let vězení podmíněně a pokutu 500 000 rublů (214 000 korun). Proti rozsudku se odvolá, verdikt není pravomocný.

Odsouzení za korupci Alexeji Navalnému znemožní kandidaturu na ruského prezidenta

Odsouzení za korupci Alexeji Navalnému znemožní kandidaturu na ruského prezidenta,zdroj: Profimedia.cz

Vynášení verdiktu v opakovaném procesu začalo krátce po 11:00 SEČ ve městě Kirov, asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy. "Rozsudek neuznáváme. Právo zúčastnit se voleb je podle ústavy na mé straně a já hodlám kandidovat," řekl Navalnyj, který se chce postavit proti současné hlavě státu Vladimiru Putinovi. V případě pravomocného rozsudku by kandidovat nemohl. Verdikt soudu podle Navalného ukazuje, že Kreml ho před volbami hodnotí jako velmi nebezpečného.

Navalnyj podle obžaloby jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 000 metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (6,8 milionu Kč).

Navalnyj, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, proces týkající se lesnického podniku Kirovles označuje za politický a vidí za ním Kreml. Před soudním jednáním prohlásil, že případný odsuzující verdikt napadne ve Štrasburku u Evropského soudu pro lidská práva, kde již dříve uspěl.

Žalobce pro Navalného žádal stejný trest, jaký v roce 2013 padl v odvolacím řízení, tedy pět let podmíněně. Obhajoba naopak usilovala o osvobození. Evropský soud pro lidská práva při hodnocení rozsudku z roku 2013 dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud, a tak loni v listopadu ruský nejvyšší soud odsuzující rozsudek zrušil a nařídil nový proces, v jehož rámci byl vynesen dnešní verdikt. Vinným byl shledán i Navalného údajný komplic Pjotr Oficerov.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům velkých demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. V roce 2013 - ještě než byl pravomocně odsouzen - se postaral o překvapení ve volbách moskevského starosty, když získal více než čtvrtinu hlasů a bezmála si vynutil druhé kolo.

Tagy: Rusko zahraničí ruská politika opozice v Rusku

Zdroje: ČTK