Končí platnost řidičských průkazů, statisíce lidí otálejí s výměnou

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řidičské průkazy, kterým na konci roku skončí doba platnosti, si ještě nevyměnily statisíce lidí. Na některých místech už radnice zaznamenaly u přepážek zvýšený zájem, jinde se obávají že těsně před koncem roku budou čelit velkým návalům.

Města se snaží řidičům vyjít vstříc například rozšířením úředních hodin. Úřady mají ze zákona na vydání nového průkazu dvacet dnů. Kdo výměnu dokladu do konce prosince nestihne, neměl by v novém roce usednout za volant.

Ministerstvo dopravy evidovalo k 19. listopadu 465447 nevyměněných dokladů, což je asi 7,3 procenta registrovaných řidičů v České republice. Více než třetina těchto řidičů je ve věku 30 až 40 let. 

Registrace přes web nebo pomocí SMS

Současná výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, začala v lednu 2009 a je zdarma. V některých městech si lidé mohou čas výměny zaregistrovat přes web nebo pomocí SMS, aby nemuseli čekat ve frontách. 

V Praze by si podle magistrátu mělo řidičský průkaz vyměnit ještě více než 70 tisíc řidičů. Radnice proto rozšíří v prosinci úřední hodiny registru řidičů ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Naopak ve Středočeském kraji, kde zbývá k výměně více než deset tisíc průkazů, radnice rozšíření úředních hodin nebo navýšení pracovníků u přepážek většinou neplánují. 

V Brně si starý řidičský průkaz stále nevyměnilo 16 tisíc lidí, magistrát však úřední hodiny neprodlouží, ani neposílí personál na přepážkách, protože zájem řidičů se zatím nezvyšuje. "S výměnou to vypadá prachbídně," řekl mluvčí radnice Pavel Žára. Podle něj magistrát už několik měsíců upozorňuje v různých kampaních občany na potřebnou výměnu. 

Nové vedení radnic musí úředníkům zaplatit přesčasy

Úřady jihočeských měst už zaznamenaly zvýšený zájem lidí o nové oprávnění. V kraji si doklad zatím nevyměnilo několik tisíc lidí, jen v krajském městě je jich kolem 7000. Podle Františka Leštiny z českobudějovického magistrátu se uvažuje o prodloužení otvírací doby na přepážkách, otázkou ale je, zda nové vedení radnice bude ochotné úředníkům zaplatit přesčasy. 

V Královéhradeckém kraji čeká výměna starých řidičských průkazů stále tisíce lidí, počet zájemců u přepážek už se zvýšil. V Jičíně už proto město prodloužilo úřední hodiny, takže lidé mohou kromě pondělí a středy přicházet i ve čtvrtek. 

Nápor na přepážkách se zvyšuje také v Liberci, v průměru přijde až 200 lidí denně. Do konce roku však zbývá vyměnit ještě 4920 řidičských průkazů, a pokud by chtěli do konce roku přijít všichni jejich vlastníci, musela by radnice přijmout mimořádná opatření, řekl mluvčí magistrátu Martin Korych. 

Zájem je zatím malý

Výměnu starých řidičských průkazů nechávají na poslední chvíli i řidiči v Pardubickém kraji. V Pardubicích se u přepážek už tvoří fronty, v ostatních větších městech je situace klidnější. Úředníci však očekávají nápor v závěru prosince. 

V Karlovarském kraji některé úřady preventivně posílily službu na přepážkách, zájem o výměnu je ale zatím malý. Opozdilce tak zřejmě budou čekat na konci roku fronty, jen v Karlových Varech si totiž řidičský průkaz nevyměnila ještě asi polovina z 11136 majitelů. 

Ve velkých městech na Vysočině zbývalo ke konci minulého týdne vyměnit přes 11.000 řidičských průkazů. Provoz na úřadech je běžný, fronty se ještě netvoří. 

Jeden typ průkazů od roku 2014

V Olomouckém kraji se úředníci obávají předvánočních front u přepážek, proto například v Jeseníku a v Šumperku plánují rozšíření úřední doby. V krajské Olomouci si zatím průkazy nevyměnilo asi 6700 motoristů, nyní jich na úřad denně chodí až tři stovky 

V Česku v současnosti platí čtyři druhy průkazů. Kromě dvou, které musejí být vyměněny do konce roku, čeká výměnu i třetí typ průkazů, které byly vydány od roku 2001 do konce dubna 2004. Ty má více než 1,2 milionu lidí. Od roku 2014 tak v Česku bude platit pouze jeden typ řidičského průkazu.

Tagy: výměna ridicak radnice platnost

Zdroje: ČTK