Pospíšil: Zimní "vězeňská turistika" bezdomovců stojí stát miliony

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V zimních měsících přibývá v českých věznicích až tisíc vězňů, a to převážně z řad bezdomovců. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila za to může takzvaná "vězeňská turistika" lidí, kteří nástupem do vězení řeší svoji špatnou sociální situaci.

Pospíšil to řekl v úterý na konferenci věnované bezdomovectví, která se konala v Senátu. Nárůst počtu vězňů znamená finanční zátěž, která podle Pospíšila "jde do milionů". 

V zimních měsících nastupuje do vězení mnoho lidí, kteří jsou potrestáni za drobnou trestnou činnost k odnětí svobody v délce několika měsíců. Mnozí z nich jsou bezdomovci nebo lidé se sociálními problémy, uvedl Pospíšil.

"Záležitost to samozřejmě není levná. Vezmete-li si náklady na jednoho vězně, což je několik desítek tisíc korun měsíčně, a jedná-li se o tisíc vězňů, kteří nastoupí k výkonu trestu, pak ty částky jdou do milionů," řekl ministr. 

Posílení role mediační a probační služby

Podle Pospíšila je třeba posílit roli mediační a probační služby tak, aby pracovala s lidmi propuštěnými z vězení po skončení výkonu trestu. "Je třeba, aby s nimi stát dále pracoval, pomohl jim začlenit se do společnosti, například jim pomohl najít nové zaměstnání... To je třeba, aby se tito lidé zapojili zpět do společnosti a nebyli nuceni páchat trestnou činnost," dodal Pospíšil. 

V Praze je podle odhadů asi 3900 bezdomovců, což je srovnatelné s jinými velkými středoevropskými městy. Lidé bez domova se s nadcházející zimou stahují do opuštěných budov, nebo na pražská nádraží. 

Kapacita nocleháren pro bezdomovce nedostatečná

Bezdomovci mají v Praze k dispozici pět nocleháren s kapacitou 350 lůžek, přes den fungují tři centra. Od začátku roku 2007 u Štefánikova mostu kotví loď s názvem Hermes, kde můžou lidé bez přístřeší za 20 korun přenocovat. Letos v lednu tu jednu noc kvůli mrazům přespalo dokonce 259 lidí, což byl za tři roky provozu rekordní počet. 

Na 74 metrů dlouhé lodi provozované je 250 lůžek. Jsou ve 28 kajutách, v další místnosti jsou čtyři desítky lůžek. Součástí lodi je také sociální zařízení, jednoduchá kuchyně, jídelna pro pět desítek lidí, zázemí pro obsluhu, hala s recepcí a také ošetřovna a sklady.

Tagy: vězení pospíšil bezdomovci zima

Zdroje: ČTK