Dnes je pondělí 17. června 2024., Svátek má Adolf
Počasí dnes 25°C Polojasno

Kompenzace pro podnikatele: Finanční správa zatím vyplatila příspěvek za 26,6 milionu korun

Kompenzace pro podnikatele: Finanční správa zatím vyplatila příspěvek za 26,6 milionu korun
O kompenzační bonus mohou žádat OSVČ, společníci s.r.o. a pracovníci na dohodu, jejichž tržby primárně v důsledku covidových opatření státu poklesly minimálně o 30 procent proti srovnávacímu období (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Finanční správa dosud vyplatila 768 žádostí o nový kompenzační bonus pro letošní rok za 26,6 milionu korun.

Správa, která zatím eviduje 7913 žádostí, o tom dnes informovala na twitteru. Podnikatelé mohou zatím žádat až o 40 000 korun v rámci prvního období od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021.

O kompenzační bonus mohou žádat OSVČ, společníci s.r.o. a pracovníci na dohodu, jejichž tržby primárně v důsledku covidových opatření státu poklesly minimálně o 30 procent proti srovnávacímu období.

To je stanoveno jako tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v rozhodném období od 1. června do 31. října 2021.

Žádat je možné až o 1000 Kč denně s výjimkou pracovníků na dohodu, kteří mají nárok až na 500 Kč denně.

Současný kompenzační bonus lze díky pozměňovacímu návrhu ve Sněmovně nově kombinovat s dotačními programy vypisovanými například ministerstvem průmyslu a obchodu či ministerstvem práce a sociálních věcí.

První takzvané bonusové období je nastaveno od 22. listopadu do konce loňského roku. Zákonem je dále garantováno ještě druhé bonusové období odpovídající lednu 2022.

Další období bude moci vláda opět zavést svým nařízením, nejdéle ovšem do konce letošního roku. Celkový dopad kompenzačního bonusu na veřejné rozpočty za první dvě období představuje podle ministerstva financí 10,4 miliardy korun.

Finanční správa během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za předchozí období takzvaného kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroje: