Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Koalice Spolu a PirSTAN se dnes chtějí výrazně posunout v jednání o vládě

Koalice Spolu a PirSTAN se dnes chtějí výrazně posunout v jednání o vládě
Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala před týdnem oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda | zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se dnes chtějí výrazně posunout v jednáních o společné vládě.

Novinářům to při příchodu na jednání do Sněmovny řekl předseda STAN Vít Rakušan. Rozhovory se podle něj budou dnes týkat programu, ale také struktury budoucího kabinetu. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že dnešní ambicí stran je dojednat strukturu vlády a koaliční smlouvu.

Ve Sněmovně se po 8 hodině sešly jednotlivé koalice, kolem 09:30 pak začalo společné jednání. „Měli bychom to výrazně posunout, proto nedáváme žádný časový limit. Dohodnout se dnes každopádně chceme, chceme vyřešit programové nejasnosti a tu strukturu vlády musíme posunout dál,“ řekl Rakušan. Stajnura uvedl, že ambicí je dohodnout se dnes na struktuře vlády a koaliční smlouvě, jejíž částí je i programová část.

„Vnitřní uspořádání necháme na nás.“

Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala před týdnem oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. Podle Rakušana bude dnes nutné vyřešit některé drobnosti. „Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít,“ uvedl.

Personální obsazení vlády je podle Rakušana až poslední věcí, o které se bude hovořit, nejprve musí být jasno o struktuře kabinetu. Rakušan řekl, že Piráti se STAN nebudou zasahovat do toho, jak si jednotlivé posty rozdělí mezi sebe strany Spolu. „Předpokládal bych to samé od druhé koalice. Prostě jsme dva subjekty, které spolu jednají. A to vnitřní uspořádání necháme na nás,“ řekl.

Stanjura by přijal nabídku stát se ministrem financí, pokud by ji od Fialy dostal. „Zatím jsem ji nedostal, ještě nejsme tak daleko,“ řekl novinářům. Souhlasí s názorem, že ministr financí by měl být ze stejné strany jako premiér. Ukázaly to podle něj zkušenosti z vlády Petra Nečase i Bohuslava Sobotky.

Dosavadní opoziční koalice, které se na vytvoření vlády domluvily bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny, již dříve oznámily, že by chtěly mít koaliční smlouvu a programové prohlášení připravené k podpisu 8. listopadu.

Ještě předtím se chystají o dokumentech jednat některé ze stran. Lidovci plánují na širším vedení o koaliční smlouvě a programu hlasovat v pátek, zasedne i výkonná rada ODS. „My bychom to rádi v ODS projednali předem, abychom měli souhlas,“ řekl Stanjura. Podle informací ČTK by občanští demokraté mohli jednat ve čtvrtek či pátek.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala novinářům řekl, že SPD bude na dalších jednáních nadále usilovat o post místopředsedy Sněmovny pro předsedu hnutí Tomia Okamuru. Koalice s místem pro SPD ve vedení komory nepočítají. Ohledně funkcí předsedů sněmovních výborů počká SPD na nabídku koalic, hnutí na ně jmenuje své poslance podle odbornosti, řekl Fiala. Nedokáže si představit, že by vláda Spolu a Pirátů se STAN získala důvěru SPD. „Uvidíme, co vypadne z programového prohlášení, ale jsem přesvědčen, že takové vládě důvěru dát nikdy nemůžeme,“ uvedl.

Zdroje: