Dnes je úterý 5. listopadu 2024., Svátek má Miriam
Počasí dnes 0°C Polojasno

Koalice Spolu představila tým pro řešení epidemie, má 28 členů

Koalice Spolu představila tým pro řešení epidemie, má 28 členů
Tým má být podle AntiCovid týmu poslanců koalice k dispozici současné i budoucí vládě k diskusi o vývoji pandemie | zdroj: Profimedia

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení epidemie covidu-19.

Národní institut pro zvládnutí pandemie vede předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, informovala dnes koalice v tiskové zprávě. Tvoří ho členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Tým má být podle AntiCovid týmu poslanců koalice k dispozici současné i budoucí vládě k diskusi o vývoji pandemie. „Společným cílem této skupiny je pomoci ministerstvu získat stanovisko expertů z různých spekter, kteří však budou dávat dohromady jednotné názory,“ uvedli v tiskové zprávě. Koalice počítá s tím, že tým se bude dál doplňovat. Členové byli vybíráni podle odbornosti, skupina je apolitická, napsali dále poslanci v tiskové zprávě.

Premiér Andrej Babiš dnes novinářům před oznámením složení skupiny řekl, že hlavně očekává, že bude zachována kontinuita. „Na ministerstvu zdravotníci jsou lidi, kteří tomu rozumí,“ uvedl. Rada vlády pro zdravotní rizika, jejíhož jednání se kandidát Spolu na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek odmítl účastnit, je podle něj apolitická, tvoří ji odborníci, například epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Ten je i jedním z 28 členů poradního týmu Spolu. „Uvidíme, kdy nastoupí nová vláda. My budeme do poslední chvíle pracovat a snažit se přesvědčovat lidi o očkování,“ dodal Babiš.

Kromě Smejkala radí současné vládě z členů Národního institut pro zvládnutí pandemie také epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Univerzity Ostrava Rastislav Maďar, který radí ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, nebo předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnost Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý a primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka, kteří jsou členy ministerské klinické skupiny. Laboratorní skupinu ministerstva vedl dříve ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc Marián Hajdúch, z poradního orgánu ministerstva ale odešel.

Přímo ve státní správě se na řešení epidemie podílejí další členové skupiny jako ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková či ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Členy skupiny je také několik ředitelů krajských hygienických stanic a vedoucích jejich protiepidemických odborů. Z lékařských odborností mají zastoupení odborníci na mikrobiologii, imunologii, biochemii, biostatistiku. Členy jsou také odborníci na datovou analýzu nebo matematické statistiky.

Praktické lékaře reprezentuje ve skupině předseda jejich sdružení Petr Šonka, přednosta Ústavu všeobecného lékařství Bohumil Seifert nebo členové České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová a Daniel Dražan.

Zdroje: