Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Klaus prý hodil vládě pod nohy další klacek. Nečas mlčí

Klaus prý hodil vládě pod nohy další klacek. Nečas mlčí
Václav Klaus | zdroj: Mediafax

Ještě se vládě nepodařilo vyřešit daňový balíček, a už jí prezident republiky Václav Klaus torpéduje další zásadní návrh. Tentokrát se hlavě státu nepozdává penzijní reforma, která prý není žádnou reformou, ale jen okrajovou změnou.

„Tato okrajová změna zaprvé nebude mít velký efekt, a zadruhé není racionální,“ řekl Václav Klaus ve víkendovém rozhovoru pro Lidové noviny.

TOP 09 ministra financí Miroslava Kalouska však na změně trvá a v případě jejího nepřijetí nevidí důvod pro další pokračování vlády. „Také bych chtěl reformu razantnější, ale to, co nyní navrhuje vláda, je maximum možného,“ říká k tomu sám ministr financí Kalousek. „Pan prezident navrhuje nedělat nic. Pak ale náš důchodový systém časem zkolabuje a odnesou to nejvíc ti důchodci,“ dodává ministr.

Vláda potřebuje k přehlasování prezidentova veta 101 poslanců. Jisté je však nemá, především díky tomu, že kritika z Hradu ovlivňuje některé poslance ODS. „Je to zlomový moment, který navíc přišel ve chvíli, kdy se u nás rozhoduje o budoucím politickém vývoji,“ říká k tomu poslanec Boris Šťastný, jeden z těch, kteří mají k Václavu Klausovi tradičně velmi blízko. Nyní přiznává, že se rozhoduje mezi loajalitou k Václavu Klausovi a k Petru Nečasovi. Navíc dodává, že Klaus má ve své kritice pravdu.

Zdroje: