Kerry v Jižní Koreji varoval KLDR před agresí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho jihokorejský protějšek Jong Pjong-Se dnes odmítli požadavek Severní Koreje, aby Washington a Soul odložily své společné vojenské manévry. Oba politici při své dnešní schůzce v Soulu rovněž varovali KLDR před jakoukoli možnou agresí, napsala agentura Reuters.

John Kerry

John Kerry,zdroj: Profimedia.cz

Kerry a Jong uvedli, že plánované jihokorejsko-americké vojenské cvičení by neměla Severní Korea využívat jako záminku k maření snah o sbližování obou korejských států.

Podle ministrů budou manévry, jejichž začátek byl stanoven na 24. února, stejné jako cvičení pořádaná v uplynulých letech a KLDR by je neměla dávat do souvislosti se setkáním členů rozdělených korejských rodin plánovaným na stejný termín. Pchjongjang na středečních mezikorejských rozhovorech na vysoké úrovni vyzval k odkladu manévrů na pozdější dobu právě kvůli schůzkám rodin.

Kerry, který v Jižní Koreji zahajuje svou cestu po východní Asii, dnes také zdůraznil, že Spojené státy jsou nadále pevně odhodlány v případě nutnosti bránit Jižní Koreu. Uvedl také, že je životně důležité, aby Japonsko a Jižní Korea překonaly své historické spory a vytvořily jednotnou frontu při jednání s KLDR.

Čína by podle Kerryho měla vyvíjet na Severní Koreu větší tlak. "Čína by se podle našeho názoru nyní mohla víc snažit přimět KLDR, aby plnila mezinárodní závazky," podotkl Kerry, který je v pátek očekáván v Pekingu.

Tagy: Severní Korea KLDR

Zdroje: ČTK