Praha 4 bude pokračovat ve výpovědích nájemních smluv

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Zastupitelé Prahy 4 dnes rozhodli, že budou pokračovat ve výpovědích nájemních smluv na 99 let pod již zprivatizovanými domy. Také se usnesli, že radnice pozemky neprodá třetí osobě a poskytne vlastníkům domů možnost bezúročných splátek.

Dům (ilustrační foto)

Dům (ilustrační foto),zdroj: Compri

Praha 4 začala vypovídat smlouvy před několika měsíci, zdůvodnila to zněním občanského zákoníku platného od ledna 2014, který sjednocuje vlastnictví pozemku a staveb. Proti výpovědím se ale postavila opozice a část vlastníků domů, kteří považují výpovědi za nezákonné.

Radnice po majitelích chce, aby si pozemky buď koupili, nebo uzavřeli nové nájemní smlouvy. Lhůta na koupi pozemku byla dnešním rozhodnutím stanovena na 20 let. Zároveň majitelům městská část poskytne bezúročnou půjčku s možností splatit částku dříve, a to bez jakýchkoliv sankcí. Zastupitelé se rovněž usnesli, že městská část nemůže prodat pozemky třetím osobám.

Výpovědi smluv uzavřených v letech mezi 1993 až 1998 kritizovali opoziční zastupitelé. "Vztah k pozemku byl ošetřen smlouvou na dobu určitou a za jasných podmínek. Ty smlouvy platí. Sjednocení musí být formou dohody a souhlasu obou stran a nelze si to vymáhat výpovědí smluv," řekl opoziční zastupitel Petr Štěpánek (SZ). Podle jeho názoru je třeba modifikovat tak, aby ti, kteří chtějí pokračování smluv, měli tu možnost. Poté navrhl, aby radnice vzala výpovědi zpět a připravila další metodiku postupu. Jeho návrh nebyl přijat.

Kritika zazněla i z řad přítomných obyvatel. Například Libuše Procházková řekla, že radnice překrucuje zákon a že jejich dům si částku vyčíslenou radnicí nemůže dovolit. Obyvatel Rudolf Mazač pak snahu radnice označil za pokus o "látání rozpočtu" a následně označil starostu Pavla Caldra (bezp.) za "Putina Caldra".

Proti názoru opozice i obyvatel se postavil Caldr a zástupci koalice. "Postupovali jsme na základě právního názoru zaměstnanců radnice. Mě nepůsobí radost, že jsme tento krok udělali, ale je to vynuceno novým občanským zákoníkem. Kdyby nebyl, městská část by nebyla nucena výpovědi posílat," řekl Caldr. Podle něj není krok radnice motivován "látáním rozpočtu".

Caldr rovněž zdůraznil, že problém je vyřešen v případě 137 domů z celkových 193, dalších 12 jich je zásadně proti rušení smlouvy a se zbylými prý radnice jedná, zda si pozemek koupí, či pronajmou. Zastupitel Jan Choděra následně uvedl, že si radnice nechala propočítat měsíční splátky na bytovou jednotku po koupi. Podle Choděry to v průměru vyjde na 400 až 500 korun.

Kuriozitou samotného hlasování pak bylo, že jako první bod zastupitelé schválili uložit radě informovat zastupitele o jednáních ohledně výpovědí, přičemž ale samotné hlasování o pokračování prodeje v tu chvíli ještě neproběhlo. "To je nesmysl, nemůžeme hlasovat o něčem, co jsme ještě neodsouhlasili," řekl Štěpánek. Opoziční zastupitel Petr Jan (TOP 09) označil hlasování za zmatečné, a to ze stejného důvodu jako Štěpánek. Zastupitelé následně po přestávce hlasování opakovali.

Tagy: Praha 4 najemni smlouva

Zdroje: ČTK