Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Když to bude protizákonné, fotky odpůrců stáhneme, říká Tvrdík

Když to bude protizákonné, fotky odpůrců stáhneme, říká Tvrdík
zdroj: tisková zpráva

Sociální demokraté na svém webu zveřejnili fotky odpůrců ze slavnosti v Lánech. Obsah naznačuje, že jde o členy Modrého týmu. Ti to ale odmítají.

Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík říká, že pokud by fotky odpůrců, které sociální demokraté zveřejnili na svém webu, byly protizákonné, stáhnou je.

"Poradíme se s právníky, zda nejde v našem případě o porušení zákona, pokud ano, fotografie odstraníme. Mělo by vás zajímat i porušování zákona, ke kterému permanentně dochází na našich mítincích," zareagoval Tvrdík na dotaz serveru ParlamentniListy.cz.

Sociální demokraté na webu zveřejnili box s nápisem "galerie modrého týmu". Po kliknutí na něho se objeví fotogalerie a článek "Reakce na narušování slavnosti v Lánech". V daném textu ani galerii už však o možné souvislosti mezi protestujícími na akci v Lánech a Modrým týmem, jak je slibuje úvodní box, není ani zmínka.

Naprostá podlost, říkají členové Modrého týmu

Členové Modrého týmu odmítli, že by na fotografiích byli oni. "Je to snaha uměle spojit nějaké provokace. Modrý tým s tím nemá nic společného," řekl serveru ParlamentniListy.cz koordinátor Modrého týmu Petr Mach.

Způsob, jakým sociální demokraté fotografie prezentují, považuje Mach za "naprostou podlost". "Je zbabělé, že poutají na galerii Modrého týmu, ale při kliknutí na daný obsah se objeví článek, ve kterém o ničem takovém není řeč."

Čtěte více: Na mítincích ČSSD se prý fotografují oponenti

Zodpovědnost za protesty při slavnosti v Lánech odmítl i místopředseda ODS Ivan Langer. Snímky demonstrujících pak podle Langera "až příliš připomínají praktiky dávno minulé."

Sociální demokraté ale tvrdí, že se inspirovali u ODS. "Inspirovali jsme se aktivitami ODS, která vloni po akci Jachta pro Topolánka zveřejnila na internetu fotky lidí, kteří podle nich měli být spříznění s ČSSD," říká Dimun.

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec naznačil, že by počínání ČSSD mohlo být v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů.

"Zákon je v tomto ohledu jasný. Pořizování fotek pro osobní účely je na veřejném prostranství možné. Pokud by si ale stranické sekretariáty chtěly zakládat archiv kvůli porovnání, nebo dokonce zveřejňovat snímky bez souhlasu zachycených lidí, je to protizákonné," citovaly Lidové noviny Němce.

www.parlamentnilisty.cz