Kde je nebe nejmodřejší
Modrá je obloha, když odejde mrak, modrá je dobrá, už je to tak. To praví píseň, ale kde mají vlastně tu úplně nejmodřejší oblohu?
Modř na obloze není vždy a všude stejná, záleží na složení atmosféry. Při vysoké vlhkosti vzduchu nebo znečištění prachem a sazemi působí například nebe vybledlým dojmem.
Skotská žurnalistka Anya Hohnbaumová před časem vyrazila do světa s cílem zjistit, kde mají tu nejmodřejší oblohu. Britská National Physical Laboratory ji podala pomocnou ruku a vybavila ji spektrometrem, s jehož pomocí lze určovat barevnou intenzitu.
Měřilo se na 23 různých místech světa vždy v deset hodin místního času a vždy ve stejné poloze vůči Slunci. Z výzkumu vyplynulo, že nejmodřejší oblohu mají v Rio de Janeiru. Průnik krátkovlnného modrého světla tu jen mírně narušovala kondenzovaná vlhkost a nevelké množství prachových částic ve vyšších vrstvách atmosféry.
Ale to jsme u nás přece věděli už dávno: V epizodě Modrá světla seriálu Třicet případů majora Zemana se nad zářivou modří tohoto brazilského města rozplývá i agentka a manekýnka Hana Bízová.
Za Riem podle výsledků měření skotské novinářky pak následoval v úrovni modře Nový Zéland, Austrálie, Fidži, Jihoafrická republika a Madagaskar.
V době korony se výrazně snížila frekvence letecké dopravy (o 85 procent) a také průmyslové emise. Této fáze využili experti německého Institutu Maxe Plancka v rámci programu Bluesky, jejichž cílem bylo získat nové poznatky o naší atmosféře. Od konce května měřili po dobu dvou týdnů pomocí dvou letadel koncentrace stopových plynů a škodlivin ve vzduchu nad Německem, Itálií, Francií, Vekou Británií, Irskem a nad vzdušným koridorem do Ameriky nad severním Atlantikem.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |