Kauza práva: Řápková se s univerzitou soudit nebude, žalobu stáhla

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) vzala zpět svoji žalobu na Západočeskou univerzitu (ZČU). Žalobou, kterou podala kvůli výrokům zpochybňujícím její studium na plzeňské právnické fakultě, se domáhala omluvy a po škole chtěla milion korun.

V případu Řápková panuje vážné podezření, že na škole vůbec nestudovala, přestože získala titul magistry.

Obě strany se poprvé měly potkat ve středu u Krajského soudu v Plzni, jednání ale bylo zrušeno. O stažení žaloby řekl advokát Václav Hajšman, který ve sporu zastupuje ZČU. Vyjádření Řápkové zatím není k dispozici. Je ale možné, že současná poslynkyně ODS už nechce, aby byla kauza věnována publicita. 

Spor po neustálých průtazích definitivně končí

"Ještě jsem si to ověřoval na soudu, je to fakt. Přišlo to tam faxem. Mluvil jsem i se soudkyní a ta potvrdila, že zítra (ve středu) jednání opravdu nebude," řekl Hajšman. Spor Řápkové a ZČU tím podle Hajšmana končí. ZČU už dříve avizovala, že si není vědoma jakéhokoliv porušení zákona, Řápkové se nebude omlouvat a nebude jednat o žádném finančním odškodnění. 

Žalobu na ZČU Řápková podala loni v listopadu, poté co vypukla aféra na plzeňských právech spojená s takzvanými rychlostudenty a opsanými pracemi. První termín jednání obou stran byl nařízen na letošní březen, tehdy se neuskutečnil, protože Řápková podala námitku podjatosti soudu.

Druhý termín byl stanoven na září, i ten byl ale na poslední chvíli odvolán, Řápkové se nepodařilo doručit předvolání. Do třetice se měly obě strany u soudu setkat ve středu. 

Zahraje se vše do autu?

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla bývalá primátorka chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku.

Řápková nakonec uvedla, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel. Proti se ohradila učitelova manželka. Podle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy údajně primátorku zkoušel, v Plzni nebyl.

Zatím to vypadá, že v kauze plzeňských práv, která svého času plnila přední stránky novin, nebude nikdo významný včetně bývalého vedení práv trestně stíhán ani jinak postižen. Dokonce i počet těch, kterým bude odebrán titul, bude zřejmě minimální. Zatím jediným, kdo přijde o diplom a bakalářský titul, je bývalý šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman. Sporných případů je ale daleko více.

Tagy: soud škola prava Chomutov titul ZČU

Zdroje: ČTK